Erksan için son görev yarın

Erksan için son görev yarın
Erksan için son görev yarın
Türkiye sinemasını yaratan isimlerden biri olan Metin Erksan yarın uğurlanıyor. Erksan için ilk tören 10.30'da Lütfi Kırdar'da düzenlenecek

‘Susuz Yaz’, ‘Sevmek Zamanı’ ve ‘Acı Hayat ’ gibi Türkiye sinemasının kilometre taşları olan filmlere imza atan, yarattığı yeni üslubuyla bugünün sinemacıları üzerinde büyük etkisi olan Metin Erksan yarın toprağa veriliyor.
Erksan için ilk tören yarın 10.30’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak. Erksan’ın cenazesi, tören sonrası Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından defnedilecek.
Erksan’ın ölümü sinema dünyasında büyük üzüntü yarattı. Yönetmen Derviş Zaim, Erksan’ın Türkiye sinemasında müstesna bir isim olduğuna dikkat çekti. Erksan’ın Yeşilçam’ın üretim tarzıyla filmler yaptığına ancak bunun ötesine geçecek yapıtlarda ürettiğine dikkat çeken Zaim, en çok genelek ile kurduğu ilişkiyi önemsediğini aktardı. 

Önemli katkılar yaptı
Bir başka yönetmen Yeşim Ustaoğlu ise Erksan’ın dil ve üslup yaratma konusunda çok önemli katkılar sunduğunun altını çizdi.
Hürriyet’in internet sitesine konuşan Hülya Koçyiğit “Atıf Yılmaz, Halit Refiğ, Ömer Lütfi Akat ve şimdi de Metin Erksan. Ulusal sinemamızın temellerini kuran gerçek kahramanlar... Kendi yaşamlarından ödün vererek çok başarılı işlere imza attılar. Benim ilk öğretmenim aslında, yeteneğimi keşfeden kişi” derken; Türkân Şoray; “Benim sinema kariyerimin başlangıcında ‘Acı Hayat’ın çok önemli bir yeri vardır. Türk sinemasının tiyatroculardan sonra yapılanmasını sağlayan üç kişiden biridir” diye konuştu.