Erol Büyükburç'a veda!

Erol Büyükburç'a veda!
Erol Büyükburç'a veda!

Büyükburç'un Türk Bayrağına sarılı tabutunun başında torunu Lale Han Kaya vardı. Lale dedesinin tabutuna dokundu, fotoğrafını okşadı.

Erol Büyükburç için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törende sanatçının kızı Özlem Büyükburç Kaya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'ölümü düşündürücü bulduğunu' sözlerine yanıt verdi: Kalp krizi teşhisini de koymuş doktorlar

RADİKAL - İstanbul Etiler'deki evinde Perşembe günü ölü bulunan ünlü sanatçı Erol Büyükburç için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlendi. Büyükburç'un kızları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Programı öncesi ölümü düşündürücü" sözleri için "babamın doğal yollardan öldüğü doktor tarafından da tespit edildi" dedi. Büyükburç'un Türk Bayrağına sarılı tabutunun başında torunu Lale Han Kaya vardı. Lale dedesinin tabutuna dokundu, fotoğrafını okşadı.

Erol Büyükburç'u Elvis Presley'den öteye taşıyan 10 mevzu

Büyükburç'un Türk bayrağına sarılı tabutu, sahnede hazırlanan platforma konuldu. Tabutun önüne de sanatçının fotoğrafı yerleştirildi. Saygı duruşunun ardından sanatçının seslendirdiği şarkılar eşliğinde Büyükburç ile ilgili slayt gösterisi sunuldu.
     
Sanatçının kızı Özlem Büyükburç Kaya, son olarak yaklaşık iki ay önce babasıyla telefonla konuştuğunu ve sesini duyduğunu söyledi. Babasıyla 5 yıldır sürekli görüştüklerini, torunlarına daha çok zaman ayırdığını anlatan Kaya, Türkiye'nin büyük bir üstadını kaybettiğini kaydetti.

 

Erdoğan: Erol Büyükburç'un programı öncesi ölümü düşündürücü

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YANIT

Erol Büyükburç’un ölümüne ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın, “Özellikle de yarınki bir program öncesinde böyle bir şeyin gerçekleşmiş olması düşündürücü” sözleri Büyükburç ailesinde karşılık bulmadı.Gazetecilerin sorusu üzerine Kaya, "Böyle bir şey olabileceğini sanmıyorum. Çünkü stent vardı kalbinde. Kalp krizi teşhisini de koymuş doktorlar. Düşmanı olan bir insan değildi" dedi. Babasının adını kendi okulunda yaşatmaya devam edeceğini belirten Kaya, "Ben de müzisyenim. Onun adını orada devam ettireceğiz" diye konuştu.

Erol Büyükburç'un son fotoğrafı
     
    
Kızı Evren Büyükburç Erol da babasıyla hep bir arada olduğunu, sık sık evine geldiğini belirterek, onun çok çalıştığını dile getirdi. 
Babasının kendisini vatanına adadığını kaydeden Erol, "Bedeni yorgun düştü. Ruhu çok şey yapmak istiyordu. Ruhu çok büyüktü ama bedeni o ruhu kaldıramadı. Üst üste birçok konser verdi. Hep uyardım ama çalışmayı çok severdi. Sanat aşkıyla yaşıyordu" ifadelerini kullandı.

Erol Büyükburç kimdir? Büyükburç'un ağzından kendi hayat hikayesi

     
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine Erol, şöyle konuştu: "Doğal ölüm, kalp krizi. Babamı, annem olsun, Ajlan olsun, ard arda gelen ölümler çok yıprattı, bedenen ruhen. İlaçlarla tedavi ediliyordu. Üç stent takılmıştı. Kalpte anevrizma tehlikesi vardı. Şekeri, tansiyonu hepsi vardı. O akşam menajerimiz yanında kalacaktı fakat babamın bir isteği olmuştu. Onun için dışarı çıktığında gerçekleşti."

Erol Büyükburç ve sahne kostümleri

CAMİDE OLAY: HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ DEYİNCE

Ünlü sanatçı Erol Büyükburç'un Levent Camii'ndeki cenaze töreninde olay çıktı. İmam helallik istediği sırada camiye sonradan gelen iki kişi "Hakkımızı helal etmiyoruz" diye bağırdı. Cemaatin tanımadığı bu kişiler, tepki üzerine camiden uzaklaştırıldı. Biri sakallı ve şalvarlı olan bu kişiler," Bunlar gençlerimizi yozlaştırdı" diyerek protestosunu sürdürdü. Cenazeye katılanlar ise "Şov yapıyorsunuz" diyerek  tepki gösterdi. Tepkiler üzerine 2 kişi camiden çıkarıldı. Ancak Büyükburç'un yakın çevresinden bazı kişiler, bu kişilerin peşinden gitti.

Tepki Levent'in ara sokaklarında sürdü. Araya Beşiktaş Belediyesi zabıta ekipleri girmeye çalıştı. Ancak tepki zaman zaman tekme ve yumruklu hale dönüştü.  Bu kişiler, kim oldukları sorusuna "Biz Türk öz halkıyız" karşılığını verdi. "Neden hakkınızı helal etmiyorsunuz" sorusuna da "Bunların açtığı yolda gençlerin ne hale geldiğini görüyorsunuz" karşılığını verdi. Olaylar ara sokaklarda uzun süre devam etti.  Törende İstanbul Valisi Vasip Şahin de yer alıyordu. Ancak olaylar sırasında çevrede hiçbir polisin olmaması dikkat çekti. Cenazeyi karıştıran 2 kişi, zabıtalar tarafından uzaklaştırıldı.