Eros buraya yumruk havaya

İtalyanların dünya çapında üç-beş şarkıcısından biri olan Eros Ramazzotti, 29 Haziran akşamı Ali Sami Yen'de bir konser verecek.
Haber: NAİM DİLMENER / Arşivi

İSTANBUL - İtalyanların dünya çapında üç-beş şarkıcısından biri olan Eros Ramazzotti, 29 Haziran akşamı Ali Sami Yen'de bir konser verecek. Aria'nın konuğu olarak gelen Ramazzotti, Avrupa'da pek alışık olduğu stadyum konserlerinden birini daha vermiş olacak kendince...
Avrupa ve Güney Amerika'da, en az ülkesi kadar yaygın bir üne sahip Eros Ramazzotti'ye, neredeyse bir Amerika bir de biz kucak açmadık. Albümlerinin tamamı bizde satışa sunulmuş olsa da, Eros Ramazzotti'ye, diyelim bir Ricky Martin'e gösterdiğimiz ilginin binde birini bile göstermedik. Çok dar bir çevre tarafından sevildi bizde Ramazzotti.
San Remo ekolünden geliyor
'İtalyanca', bizde artık altın günlerini tamamlamış olduğu için, Ramazzotti hiçbir zaman kapı-çerçeve yıkacak bir duruma gelmedi. Bu nedenle, Eros Ramazzotti'ye bizim buralarda bir stadyum konseri verdirmek ancak adamcağızı rezil etmek için yapılabilecek bir şeydi. Normal şartlarda, elini cebine atıp bir konser bileti satın alabileceklerin sayısı, şeref tribününü bile doldurmaya yetmezdi.
Ama durum başka biliyorsunuz, şarkıcı Aria'nın konuğu olarak geliyor, biletler; Aria bayilerinde çalakalem doldurulmuş bir form karşılığında alındı, biz bedava biletlerimizi cebimize koyarken, firma da, sağlam bir 'müstakbel müşteri' portföyü kurdu kendisine, alan razı satan razı, Ali Sami Yen'i muhtemelen hep birlikte doldurabileceğiz.
Çoğu İtalyan şarkıcı gibi, Ramazzotti de Sanremo Şarkı Yarışması ile sivrilebilmiş bir isim. İlk olarak 1984 yılında perdeyi araladı Ramazzotti; 'Terra Promessa' adlı şarkısı ile, genç şarkıcılar (Nuove Proposte)
kategorisinde birinci oldu o yıl ve bu şarkı kısa bir zaman içerisinde İtalya'da büyük bir hit haline geldi.
Bir sonraki yıl ise birinci ligde yarıştı şarkıcı ve Ricchi e Poveri'nin kazandığı yarışmada kayda değer bir sonuç alamadı. Ama şarkısı 'Una Storia Importante', birinci olan şarkı dahil, yarışmada yer almış bütün şarkılardan daha fazla gürültü kopardı ve Timberland'lı bu genç şarkıcı bir anda 'genç kızların sevgilisi' oldu.
Biz bile hemen tanıdık onu. Henüz Sanremo ile bağlarımızı tamamen koparmamıştık ve bizim buralarda da küçük çapta bir genç kızların sevgilisi rüzgârı esti. Ama İtalya, Almanya ve Fransa'daki rüzgâr öyle böyle değildi. Zaten hemen bir sonraki yıl, bu sefer 'Adesso Tu' adlı şarkı ile, genç şarkıcı şeytanın bacağını kırdı ve Sanremo'yu birinci olarak bitirdi.
Beyefendi 'rock'ın temsilcisi
Sonrasında, her şey çok kolay gelişti şarkıcı için. Ünü bütün Avrupa'ya yayıldı, Avrupa'nın üstüne bütün Güney Amerika ülkeleri (özellikle Brezilya, Meksika ve Arjantin) ve Japonya eklendi, iş tam bir 'yürü ya kulum' masalına dönüştü... Eski hızında olmasa bile, işler Ramazzotti için hâlâ çok iyi gidiyor. Geçen zaman ile birlikte, genç kızların sevgilisi olmanın, uzun vadede pek de bir şey demek olmadığının bilinci ile kendince daha sağlam bir müzik yapmaya girişti, rock yaptı, hâlâ da yapıyor.
Maksat, birlikte eğlenebilmek
Son albümü 'Stile Libero' yu geçen yıl çıkardı, aynı albümün, bir de İspanyol-ca versiyonu (Estilo Libre) sunuldu satışa. Bu albümdeki 'Piu Che Puoi' (More Than You Can Do) adlı şarkıda 'Believe' ile kasırga estirmiş olan Cher ile düet yaptı (şarkıcının, daha önce de Tina Turner ile dillere destan bir düeti var), Eros
İtalyanca söylerken, Cher İngilizcenin garantisine sığındı.
Bizim buradakiler, anlaşmayı yaparken adamcağıza ne anlattılar Allah bilir, muhtemelen Türkiye'de de bir süperstar konumunda olduğunu söylemiş olmalılar, yoksa kimse böyle bir riske girmez. Ama herhalde fark etmeyecek, adam gelip dolu bir stat görecek ve 'Her yerde seviliyorum zaten, demek burada da böyleymiş' diye düşünüp hiç şaşırmayacak. Bedava bilet ile yollara düşmüş bizler ise, tanıdık-bildik tek şarkı bile dinlemeden boşaltacağız stadyumu. Eros Ramazotti konseri 29 Haziran'da Ali Sami Yen Stadyumu'nda. Tel: 0212 274 30 47