Erotik şarkıyla ünlü politik müzisyen

Erotik şarkıyla ünlü politik müzisyen
Erotik şarkıyla ünlü politik müzisyen

Femi Kuti, Bir ara politik şarkılar yapmaktan sıkılmıştım ve aklıma erotik bir şarkı yazmak fikri geldi diye anlatıyor.

Nijeryalı müzisyen Femi Kuti, politik ve protest tavrıyla tanınan, bu tavrını hâlâ sürdüren bir isim. Kuti, BBC'ye esas ününü hayali bir ilişkiyi anlattığı 'Beng, Beng, Beng' adlı şarkıyla kazandığını anlattı

LONDRA - Nijeryalı ünlü şarkıcı Femi Kuti, her ne kadar politik müziğiyle tanınsa da aslında en büyük çıkışını, seks temalı şarkısı ‘Beng Beng Beng’le yaptığını söyledi. Femi Kuti, 1980’lerin başlarında bir gece, annesini uyandırıp ‘kafasından atamadığı melodiyi anlattığını’ söylüyor: “Anneme, artık farklı bir şarkı söylemek istiyorum. Bir seks şarkısı yapmak istiyorum dedim. O da bayıldı bu fikre.” Femi Kuti, “Çok güzel bir parça olacaktı. Çok heyecanlanmıştım. O güne dek birçok siyasi parça yapmıştım ve artık farklı bir şeyler de yapmayı çok istiyordum. Ve işte bunun üzerine hayali bir kadınla sevişmemizi anlatan bir şarkı yapayım diye düşündüm.” diyor. 

Şarkı ülkesinde yasaklandı
‘Beng Beng Beng’ adlı parçası çıktığında büyük beğeni toplamış ve Kuti’ye, ilk büyük plak sözleşmesinin yolunu açmıştı. Tabii parçanın cinsel içeriği ülkesinde yasaklanmasına neden olmuş. “Seks konulu ve hiç de bu kadar masum olmayan bir sürü şarkı radyolarda çalınıyordu.” diye öfkesini hatırlayan Kuti, yasaklanmanın esas sebebinin albümdeki siyasi şarkılar olduğuna inanıyor. ‘Beng Beng Beng’le, Femi Kuti, Afrika , Avrupa ve ABD’de yeni dinleyici kitleleri kazandı.
“Benim her zaman ‘Beng Beng Beng’ gibi parçalar söylemem güç” diyor Kuti. Çünkü ülkesinin içinde bulunduğu durumdan sorumluluk duyuyor: “Bugün Nijerya’da büyük zorluk ve acı çeken çok sayıda insan var. Aynı zamanda çok fazla zengin de... Ben, diğer safta olmaya çalışıyorum.” Femi Kuti, efsanevi şarkıcı Fella Kuti’nin oğlu. Nijerya’da başta özgürlük olmak üzere her tür sosyal kampanyaya destek veren politik kimliği güçlü bir efsane olan Fella Kuti, 1997’de ölmüştü. ( bbc )


    ETİKETLER:

    BBC

    ,

    Afrika