Erotizm, ölüm ve masumiyetin kabaresi!

Erotizm, ölüm ve masumiyetin kabaresi!
Erotizm, ölüm ve masumiyetin kabaresi!

Marc Collin (solda) ve Olivier Libaux tarafından kurulan grup, 80 lerin ünlü parçalarına yaptıkları coverlar ile tanınıyor.

Fransız topluluk Nouvelle Vague, "Bilinçli olarak her bir şarkının içindeki erotik tınıları açığa çıkardık" dedikleri 'Dawn of Innocence' adlı kabare şovuyla bu akşam Pozitif Günler'in açılışını yapıyor
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

Maçka Küçükçiftlik Park’ta hafta boyu gerçekleşecek Pozitif Günler konserlerinin ilki bu akşam Nouvelle Vague–‘Dawn of Innocence’ kabaresiyle başlıyor. 80’lerin new age ve punk şarkılarına yaptıkları bossanova cover’larıyla kalbimize girdikleri günden beri –ki neredeyse 10 yıl olacak- hayran sayıları ülkemizde katlanarak artan Fransız grup, bu kez önemli bir sınavı aşmak üzere geliyor. ‘Dawn of Innocence’ adlı müzikal, efsanevi moda tasarımcısı Jean-Charles de Castelbajac’la ortak çalışmalarının ürünü. Castelbajac, Türkiye semalarında çok tanınmasa da Sarah Jessica Parker’dan Papa Jean Paul III’e kadar çok sayıda ‘ünlü‘ ismi giydirmiş, ilk defilesini Led Zeppelin konseri eşliğinde yapmış, moda dünyasının ‘kilometre taşı’ şahsiyetlerinden biri.
‘Dawn of Innocence’ müzikali, anlaşıldığı üzere uçuk Fransız kafaların avant-garde mahsülü, bir sahne gösterisi. Görünen o ki etkileyici danslar, şaşırtıcı müzikler, erotik görüntüler ve bolca anlaşılmazlık üzerine kurulu olacak. Gösteri Moskova ve Los Angeles’ta büyük ilgiyle karşılanmış. Nouvelle Vague’ın yumuşacık müzikleriyle salınmaktan hoşlanan Türkiyeli seyircinin bu yırtıcı ve sıradışı deneyimi nasıl karşılayacağını ise birlikte izleyeceğiz... Nouvelle Vague’a mail yoluyla bağlandık. 

Bir kabare hazırlama fikri nasıl doğdu? Nelerden ilham aldınız?
Dans, görsellik, moda, ses efektleri ve ışık tasarımının buluştuğu karanlık ve ihtişamlı bir müzikal hazırlamak istedik. Bize ilham verenler, Georges Bataille’in ‘Göz’ adlı romanı ve Ridley Scott’ın ‘Blade Runner’ filmi oldu. 

Jean Charles de Castelbajac ile nasıl tanıştınız?
Teklifin aslı Paris’teki Creteil Festivali için Label Dalbin’den geldi. Bu festival farklı araçlar kullanan sanatçıları bir araya getiriyor. 

Müzik seçimlerinde Castelbajac’ın rolü oldu mu?
Müzikleri görselliğe bağlı olarak birlikte seçtik. Son dört albümümüzden seçimler yaptık ve atmosfere uymaları için yeni düzenlemeler hazırladık.Yaylıları ve elektronik gitarları ekledik. Castelbajac müzikal için farklı havalar önerdi, biz de uygun şarkılarla bu havaları doldurduk. 

Müzikal için albümlerinizdeki bazı masum pop şarkılarını karanlık bir hale büründürmüş ve bazı karanlık şarkıları da olumlu bir havaya sokmuşsunuz...
Evet, bilinçli olarak her bir şarkının içindeki erotik tınıları açığa çıkardık. Sahnede çalarken kendimiz için de cezbedici şarkılar yaratmak istedik. Bu şarkıları 2006’dan beri çalıyoruz ve Nouvelle Vague’un daha soyut ve sinematik bir dünyada neler keşfedebileceğini görmenin vakti gelmişti. 

Kabare için hazırladığınız yeni parçalar var mı?
Albümlerde olmayan Lullabye (The Cure) var. Ayrıca Blondie’den Rapture şarkısının yeni bir cover’ı var, sadece vokal ve davul kullanılıyor. Maskelerle kabile dansı yapılan bir ayin müziği olarak sergileniyor. Şarkılarımızı bilen hayranlarımız için yepyeni aranjmanlarımız ve hiç bitmeyen sürprizlerimiz var. 

Kabarenin ana teması erotizm ve ölüm üzerine. İsmi ise ‘Masumiyetin şafağı’. Fazlasıyla ironik değil mi?
Bu gösteri bir sanatçı karşılaşması aslında; Nouvelle Vague ve Castelbajac. Aynı anda hem kasvetli hem de iyimser. Kontrastlar ve aşırı uçlar her yerde birbirine sıkı biçimde örülü: Ölüm ve masumiyet (Bela Lugosi, The Killing Moon), acı ve zevk (Efendi ve Köle), çağrışımlar ve dışlama (Lullabye), Kontrol ve savunmasızlık (Rapture). Kabarenin ismini de fikirleri konuşmaya daha yeni başlamışken Castelbajac hayal etmişti. 

Castelbajac efsanevi bir moda tasarımcısı, onunla çalışmak nasıldı?
Castelbajac adeta bir fikir pınarı. Onun hiç bitmeyen merakı, aşina olduğumuz şarkıları yeniden yorumlarken bizim için bir tazelik kaynağı oldu. O, her zaman geleceği hayal eden ve bugünle mücadele eden bir adam. Hepimiz onunla çalışırken çok heyecanlıydık. Daha fazla risk almanızı ve daha çok oyuncul olmanızı sağlıyor. 

Sırada yeni projeler var mı?
Çok... ‘Nouvelle Vague by Nouvelle Vague’ adlı yeni bir albüm üzerine çalışıyoruz. Bu albümde ilk defa kendi şarkılarımızı yazıyoruz ve gelecek sene projenin 10’uncu yılı adına piyasada olacak.