Eşcinsel, siyah veya şişmanlara afişlerde yer yok

Eşcinsel, siyah veya şişmanlara afişlerde yer yok
Eşcinsel, siyah veya şişmanlara afişlerde yer yok
Toplumların aynası Hollywood'da artık siyahlar, eşcinseller ya da şişmanlar filmlerde yer alabiliyor. Ama söz konusu bu filmlerin pazarlaması olunca, 'görünmez' hale getirilmeleri gerekiyor. İşte The Guardian'ın derlediği 'afişlerde değişen filmler'


PRIDE: GAY DEĞİL LONDRALI!
1984 yılındaki maden işçilerinin grevine yardım eden eşcinsel aktivistleri konu alan Pride, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştı. Filmde karakterlerin cinselliği çok da öne çıkartılmamış olsa da filmin DVD’si Amerika pazarına girerken yapımcılar duruma müdahale etti. DVD’nin arka kapağındaki bütün lezbiyen ve gey kelimeleri kaldırılarak yerine ‘Londralı’ kelimesi kullanıldı.


THE HEAT: AFİŞTE DİYET UYGULAMASI
“Melissa McCarthy bu role hazırlanırken ne kadar da kilo vermiş öyle” dedirten The Heat afişi çok tepki çekmişti. Çünkü ortada bir diyet yoktu. Filmin yapımcı şirketi 20th Century Fox, filmi piyasaya sürerken Photoshop kullanarak yıldızı afişlerde neredeyse 20 kilo zayıf gösterdi. 


12 YIL KÖLE: BRAD VARKEN SİYAH BAŞROL OLUR MU!
Steve McQueen’in Oscar ödüllü filmi ’12 Yıllık Esaret İtalya’da vizyona girdiğinde afişte kocaman bir Brad Pitt fotoğrafı vardı. Hem de filmde tek bir sahnesi olmasına rağmen. Filmde başrolü canlandıran Chiwetel Ejiofor ise ancak aşağıda küçük bir suret olarak koşuyordu. Bu durum siyah-beyaz çatışmasını ateşlemiş ve çok büyük tepki çekmişti. 


PRICK UP YOUR EARS: YALANDAN AŞK ÜÇGENİ
Stephen Frears’ın eşcinsel bir tiyatro yazarı olan Joe Orton’ın hikayesini anlattığı filminin ngiltere’de kullanılan afişinde eşcinsel gönderme gayet belirgindi. İki karakterin arasından penisi çağrıştırır biçimde uzanan pembe yazı, ABD’de de kendine yer bulamadı. Amerika’daki afişte iki erkek ve bir kadının olduğu bir aşk üçgeni gösteriliyor. Filmde böyle bir aşk üçgeni yer almıyor bile.

STRANGER BY THE LAKE: O ADAMLAR NE YAPIYOR ORADA!
Alain Guiraudie’nin 2013 Cannes Film Festivali’nde ‘Eşcinsel Palmiye’ ödülünü alan filmi Stranger by the Lake, yine bir afiş sorunu yaşadı. Afişin orijinal halinde gerilerde dikkatli bir gözün fark edeceği ilişkiye giren iki erkek figüründen biri İngiltere’deki gösterim zamanı asılan afişlerde yok olmuştu… Çıplak adamlara ve kadınlara da birer fırça darbesiyle mayo giydirilmesi tercih edildi… 


LESBIAN VAMPIRE KILLERS: SADECE VAMPİR DİYELİM!
Matthew Horne, James Corden ve MyAnna Buring’in kadrosunda yer aldığı komedi filmi olan ‘Lesbian Vampire Killers’ isminden dolayı sansürlendi. Vizyona girerken sadece ‘Vampire Killers’ demeyi tercih ettiler. 


COUPLES RETREAT: DÖRDÜNCÜ ÇİFT NEDEN ATILDI?
Vince Vaughn’ın evlilik komedisi olan ‘Couples Retreat’ 4 çiftin yaşadığı sorunları konu alıyor. Filmin orijinal afişinde 4 çift yer alırken, İngiltere’de yayınlanan afişinde 3 çift yer alıyor. Afişten çıkartılan dördüncü çiftin siyah olduğunu söylemeye gerek var mı…