'Eseri' için telif istiyor

'Eseri' için telif istiyor
'Eseri' için telif istiyor
Ecce Homo adlı İsa tasvirini restore etmeye çalışan İspanyol kadın, sayesinde ünlü olduğunu söylediği fresk için kiliseden telif istiyor.

80 yaşındaki Celia Giménez, kuzey İspanya’daki Borja kasabasında bulunan kilise freskini kendi kafasına göre restore etmeye çalışmış, sonuçta İsa freski maymunu andıran bir görüntüye bürünmüştü. Guardian gazetesinden Barry Neild’ın haberine göre, “kontrolden çıkan” bu restorasyonun kilisedeki ziyaretçileri artırdığını gören Giménez, şimdi kiliseden telif istiyor.

Ağustos ayında çıkan haberlerden sonra Giménez’in eserini görmek isteyen pek çok kişi kiliseye akın etti. Adam başı 4 avro (yaklaşık 10 TL) vererek freski görmeye gelen ziyaretçilerin pek çoğu Hz İsa’nın yeni görüntüsüne kahkahalarla gülüyor. Öte yandan bazı kişiler de onu “kendi çapında bir şaheser” olarak tanımlıyor. Her halükarda, bir zamanlar sessiz sakin bir kasaba olan Borja, artık turistlerle dolup taşıyor.

‘Eserin’ sahibi Giménez de şimdi kendi hakkına düşen payı talep ediyor. Avukatı Enrique Trebolle, müvekkilinin elde edeceği geliri bağışlayacağının altını çizerek, “Giménez sadece kilisenin hukuk kurallarını uygulamasını istiyor” diyor. Oğlu kas atrofisi hastalığından muzdarip olan Giménez, elde edeceği gelirin tamamını bu hastalıkla mücadele eden kurumlara bağışlayacak.

Giménez “spontane ve iyi niyetli” olarak bu restorasyonu yapmaya karar verdiğinde İspanyol ressam Elias Garcia Martinez’in 19. yüzyılda yaptığı Hz. İsa freski, nem yüzünden bozulmuş ve yer yer dökülmüş durumdaydı. Giménez ceza almasa da, ressamın ailesi durumdan hiç hoşnut değil. Aile resimin “önceki şaşaasına” kavuşturulmasını isterken, Giménez’in mahvettiğini söyledikleri eser için hukuk mücadelesi başlatacaklarını duyurdular.

Bölgeye özel uçuşlar düzenleniyorÖte yandan insanlar, bütün alaylarına rağmen eseri benimsemiş gibi görünüyor. Ucuz biletler satan Ryanair havayolu şirketi, kiliseye en yakın olan Zaragoza şehrindeki havaalanına, bu resmi görmek isteyenler için özel uçuşlar koydu. Twitter’da da @FrescoJesus adıyla açılan bir hesap, yeni eserin ağzından tweet’ler yapıyor. Profil bilgilerinde “Önceleri yakışıklı bir freskti, şimdi ise kirpiye döndü” yazan Twitter hesabının 7.171 takipçisi bulunuyor. (Guardian)