Eski genel sanat yönetmenleri tek ses

Haber: AYŞEGÜL AYDIN / Arşivi

Geçmişten günümüze Şehir Tiyatroları’nın genel sanat yönetmenliğini üstlenen isimler yeni yönetmeliğe karşı dün Taksim’deki Lush Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya turnesi yüzünden katılamayan Kenan Işık, Doğan Hızlan’ın dünkü yazısının tüm düşüncelerini özetlediğini söyleyen bir mesaj yolladı ve görevinden istifa ettiğini duyurdu. Şehir Tiyatroları’nın son genel sanat yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu da kendisine danışılmadan yapılan değişiklik nedeniyle istifasını verdiğini belirtti. Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Aliye Uzunatağan, Sahne Amiri Hakan Arlı, Genç Tiyatrolar yönetiminden Tolga Yeter, Sanat Teknik Müdürü Volkan Sağırosmanoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Burtekin Zoga ve Dış İlişkiler Sorumlusu İrem Aydın da istifalarını veren diğer isimler.
Mazlum Kiper: Kenan Işık’ı bu göreve ben getirmedim, belediye getirdi. Ayşenil Şamlıoğlu’nu ben getirmedim, Kadir Topbaş getirdi. Kimseye danışmadan atadığınız bu insanları hiçe sayarak değişiklik yapmak uygun değil. “Siz hiçbir şey bilmiyorsunuz, biz de bunları atadık” demekle eşdeğer. Demokrasi kelimelerinin geçtiği bu süreç darbedir. Bu insanlar göreve belediye tarafından getirilse de kale alınmadıklarını anlayıp istifa etti. Yapılan ne etik ne de hukuksal açıdan doğru. Sürecin Avrupa Mahkemeleri’ne kadar yolu var.
Nurullah Tuncer: Yönetmelik olmalı tabii. Daha önceki sanat yönetmenlerimizden Burçin Oraloğlu bir komisyon kurdu ve bir yönetmelik hazırladı. Bu hazırlanırken dünyada tiyatrolar nasıl yönetiliyor gibi başlıklar da gündeme alındı. Biz bu krize benzer bir yönetmelik vakasını 2007’de de yaşadık ama şanslıydık herhalde, Meclis’ten geçmedi. Unutulmamalı ki tiyatroyu tiyatrocular yönetir ve kendi yönetmeliklerini yapabilirler.
Gencay Gürün: Bu bir sanat cinayetidir. Şehir Tiyatroları Osmanlı’dan kalan bir pırlantadır, buna dokunulamaz. Londra’da olsanız dokunamazsınız. Ancak bir sanatçı nasıl yönetileceğine karar verir. Ben bir hastane yönetiminde ne kadar muvaffak olabiliyorsam, o bürokratlar da bu işte o kadar muvaffak olur.
Ayşenil Şamlıoğlu: Darülbedayi farkındalığımın gelişmesinde rol oynamış köklü bir yapı. Bu mesleğe 40 yıl hizmet verdim. Üç yıl da yürütme onurunu yaşadım. Çünkü bu hiçbir zaman bir kişinin iki dudağının ucunda olamaz. Bu yüzden istifamı ve emekliliğimi verdim. Bir değişikliğe gitme arzusundan daha doğal bir şey yoktur. Ama bu görüşülür. Kimsenin bu yanlışa müsaade edeceğine inanmıyorum ama yanlıştan dönülene kadar acı duyacağız.
Orhan Alkaya: Hazırlayanları, çıkartanları, onaylayanları değil böyle bir değişimi hayal edenleri bile tarih affetmeyecek. Yeni yönetmelikte sanatçı ibaresi bile geçmiyor. Sözleşmeli memur ifadesi geçiyor. 1927’de dağılmış bu tiyatroyu, cebindeki bozuk paralarla tekrar kurmuş Muhsin Ertuğrul gibi isimlerden aldık. Sanatı şube müdürlüğüne indirgeyenlere diz çökmeyeceğiz.