Eski zamanların yıldızlarına bir seyahat

Eski zamanların yıldızlarına bir seyahat
Eski zamanların yıldızlarına bir seyahat

Grace Kelly

Pera Müzesi, 20. yüzyılın ünlü portre fotoğrafçılarından Cecil Beaton'ın 'Portreler' sergisine ev sahipliği yapıyor. Sotheby's arşivinden derlenen sergide bugün hepsi birer sinema, sanat ve edebiyat efsanesine dönüşmüş dünya çapındaki yıldızların fotoğrafları yer alıyor.
Haber: CEM ERCİYES / Arşivi

20. yüzyıl portre fotoğrafçılığının da altın çağı. Bugün hepsi birer sinema , sanat ve edebiyat efsanesine dönüşmüş dünya çapındaki yıldızların birbirinden ilginç, güzel, ifade yüklü fotoğrafları çekilmiş. Bu fotoğrafları çekenler çoğu kez büyük dergi ve gazeteler için çalışmış. Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Audrey Hepburn gibi birbirinden ilginç kişilikleri ölümsüzleştirmişler. Onlarla dostluklar kurmuş, hareketli hayatlar yaşamışlar. Tıpkı bizim Ara Güler gibi, başta ABD olmak üzere Avrupa’da da Irwing Penn, Henri Cartier Bresson gibi unutulmaz portrelere imza atan unutulmaz isimler var. İşte onlardan biri, Cecil Beaton çok özel fotoğraflarla Pera Müzesi’nde.
Beaton aynı zamanda dekor tasarımları da yapan, hatta bu alanda Oscar ödülleri bile olan çok yönlü bir sanatçı. 1920’lerden itibaren çektiği ‘celebrity’ fotoğraflarının çoğu Vogue dergisinde yayımlanmış. Sergideki fotoğraflar Sotheby’s arşivinden. Pek çoğunu ilk kez göreceğiniz fotoğraflarla o eski yıldızları tekrar hatırlayıp hayranlıkla anacağınız bir sergi.

Cecil Beaton 'Portreler' sergisi 26 Temmuz’a kadar Pera Müzesi’nde.


Rolling Stones


Rudolf Nureyev


Sir Winston Churchill