"Eşrefpaşalılar" ABD'de ödüle aday

"Eşrefpaşalılar" ABD'de ödüle aday
"Eşrefpaşalılar" ABD'de ödüle aday

Filmin yapımcısı Yusuf Kulaksız (solda) ile festival başkanı Hunter Todd (sagda)

"Eşrefpaşalılar" filmi, Houston Film Festivalinde Amerikalılardan büyük ilgi gördü ve 500 yapım arasından sıyrılarak, ödüle aday 55 film arasına girdi.

Dram ve komediyi bir araya getiren, yapımcılığını Yusuf Kulaksız, yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz’un yaptığı "Eşrefpaşalılar", ABD’deki önemli film festivallerinden 43. Houston Film Festivalinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Festivalin, 600 kişilik en büyük salonunun dolup taşmasına neden olan ve kapalı gişe oynayan film, Amerikalılardan ve ABD’de yaşayan Türklerin yoğun ilgini çekti ve seyircilerden tam not aldı.

Film ayrıca, aralarında milyon dolarlık bütçeye sahip filmlerin de bulunduğu 500 yapım arasından sıyrılarak, ödüle aday 55 film arasına girdi.

"BU İLGİYİ 70’Lİ YILLARDA SPIELBERG VE LUCAS’TA GÖRMÜŞTÜK"
Festival Başkanı Hunter Todd, filmin gösterimi öncesi yaptığı konuşmada, Houston festivalinin, Steven Spielberg, George Lucas ve Bradley Scott gibi dünyaca ünlü bazı yönetmenlerin ilk ödül aldıkları etkinlik olduğunu belirterek, "Eşrefpaşalılar" filminin de festivalin en nitelikli ödüllerinden birine aday gösterildiğini ve ödülü kazanacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Todd, "Ben burada sizlere Türkiye’den büyüleyici, etkileyici bir filmi tanıtacağım. Bu bizim Raindrop Turkish House ile Türk filmleri konusunda koordineli olarak çalıştığımız üçüncü yılımız ve güzel ülke Türkiye’den 3. filmimiz. Bağımsız film kategorisinde ilk defa böyle bir ilgiyle karşılaştım ve çok şaşırdım. Eşrefpaşalılar filmine olan ilgiyi yalnızca 70’li yıllarda Steven Spielberg ve George Lucas’ta görmüştük. Türk filmlerini çok iyi bilmiyorum, alışkın değilim, ama bugünden sonra Türk yapımları Hollywood’da olmayı hak ediyor" dedi.

"TARİFİ İMKANSIZ MUTLULUK"
Filmin yapımcısı Yusuf Kulaksız da filmlerinin dünyanın bir diğer ucunda ödül için yarışmasından büyük heyecan duyduklarını söyledi.

Festivalin en büyük salonunda filmin kapalı gişe izlenmesinin "tarifi imkansız bir mutluluk" olduğunu belirten Kulaksız, "Hele hele daha ilk filmimizde dünyanın en itibarlı festivallerinden birisinden davet almak güzel bir duygu. Bu bir kabadayı filmi gibi görünse de aslında bir sevgi filmi. Sevgi dünyanın her tarafında etkili bir dil" diye konuştu.

Filme yönelik bu ilginin kendilerine cesaret verdiğini kaydeden Kulaksız, "İkinci projemizde Hollywood menşeili bir oyuncu ve görüntü yönetmeniyle yine bizim hikayemizi, mahalle kültürümüzü anlatacağız" ifadesini kullandı.

"MÜKEMMEL BİR SANAT YAPIMI"
Filmin gösterimine gelen Türkiye Houston Başkonsolosu Akil Öktem, "Filmimizin Houston Film Festivaline katılması övünç kaynağı. Eser mükemmel bir sanat yapımı. Dram, komedi motifleriyle önemli mesajlar veriyor. Salonun tam dolması vatan özlemini yansıtıyor. Ülkemizden çok uzakta vatan hasretini paylaşmak güzel bir duygu. Yapımcı ve aktöre de Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettikleri için teşekkür ediyorum" dedi.

Filmin oyuncularından Fırat Paşayiğit, "Ankara Sanat Evi kurulduğundan beri gördüğümüz beyaz rüyayı beyaz perdede izlemiş olduk" yorumunda bulundu.

Filmi izleyen Amerikalı seyirciler de hikayeyi çok beğendiklerini vurguladı. Türkiye’den gelen filmleri beğendiklerini belirten seyirciler, "Davut ve Necip’in düşüncelerini etkileyici bir dille aktarması, normal bir Amerikalının günlük hayatta duymadığı bir şey, o yüzden bize ilginç geldi" dediler.

ABD’de yaşayan Adem Akıncı da "Öncelikle Türk kültürünü, örf ve adetlerini tanıtan, Türkiye’deki güzel mekanları sergileyen bir filmi ABD’de izleyebilmek büyük mutluluk. Seçilen karakterler oyuncular tam yerine oturmuş. O da kaliteyi artıran bir faktör" dedi. Zeynep Akıncı ise "Bizi bir arada tutan değerlerimizin farkına varmış olduk. Toplumda çok farklı nitelikteki, yapıdaki insanların ortak bir noktada buluşabileceğini ispatlıyor. Bu tür filmlerin devamını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Yafes Abacıoğlu, "Etkileyen, sürükleyici bir akışı vardı, hiç koparmadı. Film bittiği halde oradan ayrılmak istemedik. Seyircinin ilgisi çok iyiydi" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Türkiye’de yakın zamanda vizyona giren, galasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı filmde, Sinan Taymin Albayrak, Turgay Tanülkü, Sermin Hürmeriç, Hüseyin Soysalan, Burak Tarık, Serkan Öztürk, Savaş Bayındır, Ömer Pekin, Fırat Paşayiğit ve Deniz Özpınar gibi oyuncular yer alıyor. (aa)


    ETİKETLER:

    Cunda