Europe, İstanbul'u nostaljiyle coşturdu

Europe, İstanbul'u nostaljiyle coşturdu
Europe, İstanbul'u nostaljiyle coşturdu

Fotoğraf: Esra Ülkar

80'lerin efsane rock grubu Europe ilk kez Türkiye'deki hayranlarıyla buluştu. Life Park'ta gerçekleşen konserde "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları da eksik olmadı.
Haber: ESRA ÜLKAR / Arşivi

İstanbul dün akşam bir efsaneyi daha ağırladı. Her tür müzik dinleyicisinin mutlaka bir yerlerden aşina olduğu ‘The Final Countdown’ın yaratıcıları, 80’lerin efsane grubu Europe ilk kez Türkiye ’deki hayranlarıyla buluştu. 1992 yılında dağılan topluluk, 2003’te tekrar bir araya gelmesinin ardından son olarak 2012’de ‘Bag Of Bones’ adlı albümü yayımlamıştı. 30 yıllık kariyerini geride bırakan grup cumartesi gecesi hayranlarına unutamayacakları bir gece yaşattı.

Seyirci yaş ortalamasının 30 olduğu konserde, grubun genç hayranlarının da konsere ilgisi yoğundu. Saatler 21.10’u gösterdiğinde sahneye çıkan grup, açılışı ‘Riches to Rags’ ile yaptı. Konser boyu sahnenin bir ucundan diğer ucuna koşturan 50 yaşındaki vokal Joey Tempest’ın coşkusu ve enerjisi hiç düşmedi. “Merhaba İstanbul” diyerek hayranlarını Türkçe selamlayan Temperst, şarkı sonlarında yine Türkçe teşekkür etti. Temperst’in sahnede söylediği Türkçe sözlerin yazılı olduğu kâğıdın konser sonrası bir hayranının eline geçmesiyle Temperst’in kopyası ortaya çıktı. Kâğıtta yazan “Teshek kurettin” gibi sözler hayranlarını güldürdü.

Sıra ‘Carri’ şarkısına geldiğindeyse hayranları kalp çizdikleri kâğıtlarla şarkıya eşlik etti. İki saate yakın sahnede kalan grup ‘Superstitious’, ‘Rock the Night’ gibi hitlerinin de yer aldığı 14 şarkıyı hayranlarıyla birlikte söyledi. Bis’e döndüğündeyse ‘Last Look at Eden’ın ardından heyecanla beklenen ‘The Final Countdown’ı söylemesiyle coşku doruğa ulaştı. Şarkının ardından “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı. The Final Countdown ile son bulan konserde Temperts, “Allahaısmarladık” diyerek hayranlarına veda etti.