Eurovision'da birinci yarı final bugün

Eurovision'da birinci yarı final bugün
Eurovision'da birinci yarı final bugün
Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenecek 55. Eurovision şarkı yarışmasının birinci yarı finali, bugün TSİ 22.00'de başlayacak.

Telenor Arenada yapılacak olan 17 ülkenin yarışacağı birinci yarı final, 21 ülkeden naklen izlenebilecek.

Bu yıl ilk kez, finalde olduğu gibi, yarı finalde de puanlar yüzde 50 sms ile tele oylama, yüzde 50 de katılan ülkelerin jürilerinin oylarıyla belirlenecek.

Türkiye'yi "We Could Be The Same" adlı parçasıyla temsil edecek Manga ise 27 Mayıs Perşembe günü TSİ 22.00'de yapılacak ikinci yarı finallerde yarışacak.

Birinci yarı finalde yarışacak olan ülkeler:

1. Moldova,
2. Rusya,
3. Estonya,
4. Slovakya,
5. Finlandiya,
6. Letonya,
7. Sırbistan,
8. Bosna Hersek ,
9. Polonya,
10. Belçika ,
11. Malta,
12. Arnavutluk,
13. Yunanistan,
14. Portekiz,
15. Makedonya,
16. Beyaz Rusya,
17. İzlanda.

Birinci yarı finali geçen 10 ülke, 29 Mayıs'ta yapılacak finale katılabilecek. Oslo'da düzenlenen 55. Eurovision şarkı yarışmasına 39 ülke katılıyor.

Geçen yılın birincisi, ev sahibi Norveç doğrudan finale katılırken, Almanya, İspanya, İngiltere ve Fransa da her yıl olduğu gibi doğrudan finalist.

TÜRK GECESİ DÜZENLENDİ
55. Eurovision Şarkı Yarışması kapsamında Türk gecesi düzenledi. Oslo’nun merkezindeki Opera Bar adlı kulüpteki geceye yaklaşık 350 kişi katıldı.

Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi Hayati Güven’in de katıldığı gecede Manga grubunun tüm parçaları çalındı.

Grup üyeleri "We Could Be The Same" adlı parçanın CD’lerini imzaladı.

Geceye Manga’yı desteklemek amaçla gelen Azerbaycan, Gürcistan ve Bulgaristan delegasyonlarının sanatçıları birlikte dans ederek eğlendi.

Gürcistan delegasyonunun menajeri Murat Tümer, gecenin güzel geçtiğini, iki ülkenin sanatçılarının iyi anlaştığını, Manga grubuyla yıllardır kardeş gibi olduklarını ifade etti.

Tümer, Gürcistan’ın Manga’yı sonunda kadar desteklediğini sözlerine ekledi.

"Eurovisiondream" adlı internet sitesinin koordinatörü Ali Durgut da Manga’nın bu yıl Eurovision’da kazanma şansının çok yüksek olduğunu, katılanlar arasında en profesyonel grup olduğunu söyledi. (aa)


  ETİKETLER:

  Belçika

  ,

  Bosna Hersek

  ,

  Norveç