Eva Green de olmasa

Eva Green de olmasa
Eva Green de olmasa
Yedi yıl önce Spartalı 300 cenvager ile Pers ordusunun kapışmasını izlediğimiz '300' filminin 'paralel' öyküsü '300: Bir İmparatorluğun Yükselişi'nde farklı olan tek şey Eva Green'in varlığı
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

300: BİR İMPARATORLUĞUN YÜKSELİŞİ (2 yıldız)
Orijinal Adı: 300: Rise of an Empire
Yönetmen: Noam Murro
Oyuncular: Sullivan Stapleton, Eva Green, Lena Headey devamı...
Yapım: 2014 ABD
Süre: 102 dk.

Yedi yıl önce, 300 Spartalı’nın ‘yecüc mecüc’lerden kurulu devasa Pers ordusu karşısındaki zaferini izlediğimiz filmin ‘devamı’ demeyelim de, ‘o sırada başka bir yerde’ versiyonu da bu hafta vizyonda. Film , bu kez Leonidas ve askerleri Xerxes’in muhteşem ordusuna karşı direndiği sıralarda, Ege Denizi’nde yaşananları anlatıyor.
Xerxes’in amirali Artemisia ile Atinalı mevkidaşı Themistocles arasındaki amansız deniz savaşına tanıklık ediyoruz bu sefer. Tabii ki demokrasiye âşık, beyaz , kaslı Batı ile barbar ve tabii ki koyu renkli vahşi Doğulular arasında geçiyor yine hikâye. Bu kez ilk filmden farklı olarak Pers tarafına da bakabiliyor ve Xerxes ve Artemisia’nın neden bu kadar ‘kötü’ olduğunu anlama fırsatını buluyoruz. Bunun böyle olmasında Frank Miller’in bu kez Pers kralını merkeze koyduğu ‘Xerxes’ adlı eserinden esinlenilmiş olmasının da payı olmalı.
İlk filmin yönetmeni Zack Snyder’ın bu kez yapımcı ve senarist olarak projeye dahil olduğu, yönetmen koltuğunu ise Noam Murro’ya bıraktığı yapım, ilk filmin grafik estetiğini sürdürmeyi başarıyor. Kendi adıma filmi izlenilir kılan tek şey Eva Green’in varlığı!


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Ege

  ,

  Beyaz

  ,

  film

  ,

  batı

  ,

  Karşı