'Evimi satar yaparım...'

Halen Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği'nin de başkanlığını sürdüren Halil Kalgay, düzenledikleri II. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali için Lefkoşa'daki evini ipotek ettirdi.
Haber: ERSİN ANTEP / Arşivi

GİRNE - Halen Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği'nin de başkanlığını sürdüren Halil Kalgay, düzenledikleri II. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali için Lefkoşa'daki evini ipotek ettirdi. Kalgay, her ne pahasına olursa olsun festivali gerçekleştirmek istediklerini, bu nedenle yönetim kurulu üyelerinin yaptığı gibi kendisinin de geçen yılın borcunu kapatmak ve maddi destek sağlamak amacıyla evini ipotek ettirerek kredi çektiğini söyledi.
Festivalin 1 Eylül'deki açılış konserini şef Ali Hoca yönetimindeki İzmir Bayanlar Orkestrası; Avustralya'daki opera çalışmalarıyla ün kazanan tenor Aydın Uştuk, Gürcü piyanist Maka Borchashvili ve Rus kemancı Alexander Markov ile birlikte gerçekleştirdi.
Girne'deki tarihi Bellapais (Beylerbeyi) Manastırı'nda gerçekleştiren ve 11 Ekim'e kadar sürecek festivalde; bu yıl soprano kardeşler Hale ve Hande Soner, Rayna Popova, Dream Quintet, çellist Gürhan Nuray, klarnetçi Başak San ve piyanistler Yağmur Ölmez ve Gulmira Tokombeyeva, ünlü İngiliz vokal topluluğu Cantabile, soprano Aurelie Loilier, Koblenz Devlet Ren Filarmoni Topluluğu ve piyanist Gaspard Beyney-Brecourt gibi isimler yer alıyor. Festivalin kapanışında ise piyanist Fazıl Say sahneye çıkacak.
Eşi de destek verdi
Kuzey Kıbrıs'taki resmi makam, kurum ve kuruluşlar ile ticaret dünyasının kendilerine büyük destek verdiğini söyleyen Kalgay, "Festival içinde sponsorlarımızdan isteyemeyeceğimiz bazı ihtiyaçlarımız da oluyor. Hal böyle olunca; biz de üzerimize düşen sorumlulukla maddi fedakârlığa girişiyoruz. İnanın izleyici koltuklarına oturup bu keyifli konserleri izlemek, her şeye değer. Kuzey Kıbrıs'ta Markov, Fazıl Say, Cantabile gibi değerli isimleri dinlemek, tadabileceğimiz en büyük haz" diyor.
Flüt sanatçısı olan Birsen Kalgay da eşine destek veriyor: 'Halil, konser salonunun temizliğinden kontrbasların taşınmasına, sanatçıların ağırlanmasına kadar her şeyi büyük bir titizlikle ve istekle yapıyor. Evimizi ipotek ettirme fikrine de tereddütsüz olarak 'Tamam' dedim. Onun için Kıbrıs'ta bir klasik müzik festivali düzenlemek, bir eve değil, bir mahalleye dahi sahip olmayla kıyaslanamayacak kadar değerli."
Keman virtüözü Alexander Markov da şöyle diyor: "Halil'in çalışkanlığı ve tatlı dili ile başaramayacağı iş yok. Beni aradığında 'Acaba Halil'e ne kadar borçluyum' diye düşündüm. Böylesine güzel bir yere Halil ve arkadaşları, bambaşka bir güzellikler katıyor."
Bilet satışında beklenen oran tutturulursa Kalgayların evi satılmayacak. Kalgay "Evi değil festivali ne kadar daha sürdürebiliriz diye düşünüyorum. Aklımdan 'Festivalin 10'uncusunu gerçekleştirebilecek miyiz?' diye geçiriyorum. Evin kalmasını, festivali sürdürebilmek için istiyorum" diyor.