Evora'nın vârisi

Evora'nın vârisi
Evora'nın vârisi
Cabo Verde geleneğini Cesaria Evora'dan devralan Lura, yarın akşam CRR'de. Lura, 'Şarkılarımda hasret ve aşk var. Bunlar herkesin çok iyi bildiği duygular' diyor
Haber: SÜMEYRA GÜMRAH TELTİK / Arşivi

BBC 2004’te sizi dünya müziği ödülüne aday gösterdi, Independent sizin için “Uluslararası kariyeri hız kazanmaya başladığında, stadyumları doldurup taşıracak” yorumu yaptı. Cesaria Evora’nın vârisi olarak gösteriliyorsunuz. Onunla tanışmanız nasıl oldu?
O benim için her zaman örnek alınacak çok güçlü bir kadın modeliydi. Biraz geç olsa da tüm dünya o harika sesi tanıdı. Ününe rağmen hâlâ mutfakta arkadaşlarına yemek hazırlamaya devam eden bir kadındı. Ben de ona olan hayranlığımı anlatan bir şarkı yaptım: ‘Moda Bo’. Anlamı ‘Senin Gibi’ demek. Onunla düet yapmak istiyordum. Menajeri de eğer Cesaria şarkıyı beğenirse, seninle beraber kaydeder dedi ve şarkının hikâyesi başlamış oldu. Şarkıda, onun gibi şarkı söylemek istediğimi anlatıyorum ve Cesaria da şarkı söyleyebilmenin Tanrı’nın bir hediyesi olduğunu ve tadını çıkarmamı söylüyor. Onunla şarkı söylemek gerçekten Tanrı’nın bana bir hediyesiydi. 

Sizce, sizi ve müziğinizi tanımayan birisi şarkılarınızı ilk defa dinlediğinde neler hissediyordur?
Şarkıların bu anlamda olağanüstü bir gücü olduğuna inanıyorum. Dünyanın neresine giderseniz gidin, şarkıların söylendiği dili bilmeyen dinleyicilerin şarkılarla duygularının harekete geçtiğini görüyorsunuz ve bu müziğin hepimizi birleştirdiğini kanıtlıyor. Benim şarkılarımda da hasret ve aşk var ve bu dünyanın her yerinde herkesin çok iyi bildiği duygular. Çocukluğumdan beri hep bir dansçı olmak istiyordum. Şimdi sahnede hem şarkı söylüyorum hem de dans ediyorum. 

Okyanusa komşu bir ülkede doğmuşsunuz. Sizce deniz kültürü insanları nasıl etkiliyor, şarkılarınıza nasıl yansıyor?
Deniz ve su bereket demektir, bereket olduğunda da insanlar daha mutlu olurlar, umutlu olurlar. Benim şarkılarımın da tıpkı Cesaria Evora şarkıları gibi umutlu şarkılar olduğunu söyleyebilirim. Cesaria Evora da hep hayallerine inanan bir kadın olarak bana ayrıca umut veren bir rol modeliydi. 

İstanbul ’a bu ikinci gelişiniz olacak. İlk izlenimleriniz nasıl?
Sultanahmet’i gezme fırsatım olmuştu. Sultanahmet Camii’nin beni oldukça etkilemişti. Bir de mısır satıcıları var tabii. Tıpkı Coba Verde’nin sokakları gibiydi, oldukça sıcak ve tanıdık. İnsanlar da aynı şekilde tanıdık ve sıcaktı.
Lura, 9 Mart saat 20.00’de CRR’de.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Mısır

  ,

  İstanbul

  ,

  BBC

  ,

  Aday

  ,

  aşk

  ,

  Yemek

  ,

  Kadın

  ,

  Moda

  ,

  komşu

  ,

  zaman