'Evrim' tersyüz oldu!

Yıl 2029. Leo Davidson adlı astronot, uzayda rutin bir keşif uçuşuna çıkar. Ancak kaza sonucu Davidson'ın gemisi garip bir gezegene iner.

LOS ANGELES - Yıl 2029. Leo Davidson adlı astronot, uzayda rutin bir keşif uçuşuna çıkar. Ancak kaza sonucu Davidson'ın gemisi garip bir gezegene iner. Bu gezegende yaşayan maymunlar teknolojinin bütün imkânlarından yararlanan, kendilerine ait bir kültür üretmiş, 'entelektüel' canlılardır, insanlar ise son derece ilkeldir, hatta konuşmayı bile becerememektedirler. Davidson, genç dişi şempanze Ari'nin yardımıyla bu yasak bölgede insanoğlunun geçmişine dair saklı kalmış gerçeklerle yüzleşecektir. Çünkü burası 'Maymunlar Gezegeni'dir. Yediden
yetmişe sinemasevere tanıdık gelen bir hikâye bu. 1968 yılında Franklin J. Schaffner'ın Pierre Boulle'in ünlü romanından beyazperdeye yarladığı 'Maymunlar Gezegeni', sinemanın çılgın yönetmeni Tim Burton ile tekrar hayat buluyor.
Burton, üzerinde bir yılı aşkın süredir çalıştığı 'Maymunlar Gezegeni'nin bu yeni versiyonunu temmuz ayına bitirmeye çalışıyor. Film 26 Temmuz'da Hong Kong'da, 27'sinde ABD 'de gösterime girecek. Bu sefer başrollerde Charlton Heston -yeni filmde de küçük bir rolü var-, Roddy McDowall ve Kim Hunter yerine Mark Wahlberg, Helena Bonham Carter, Tim Roth ve Michael Clarke Duncan yer alıyor. Wahlberg, kaza sonucu 'Maymunlar Gezegeni'ne düşen astronot rolünde. Tim Roth, goril ordusunun generali Thade'i, 'Yeşil Yolun' 'iri kıyım' Afro-Amerikalısı Duncan ise onun sağ kolu Attar'ı canlandırıyor.
Maymunların Tanrısı
Yeni versiyonda teknolojinin tüm imkânlarından yararlanılıyor. Özel efektlerin
ve bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı filmde, görkemli savaş sahneleri yer alıyor. Yabancı basın ise filmden şimdiden övgüyle söz ediyor. 'Maymunlar Gezegeni'nin gişede büyük bir başarı getirmesi bekleniyor. Bu 'olası' başarıya en büyük katkılardan birini ise kuşkusuz Rick Baker yapıyor. Baker, sinema dünyasının 'kamera arkası' kahramanlarından. Hollywood'un en ünlü makyözü olan Baker'ın altı Oscar'ı var. 'Çatlak Profesör', 'Grinç' ve 'Sisteki Goriller' gibi birçok film için sayısız maske yapan Baker, 'Maymunlar Gezegeni'ndeki bütün maymunların yaratıcısı...
Öpebilir de, öldürebilir de
Rick Baker, son derece zeki olduklarına inandığı maymunların maskelerini yaparken onlara 'filmdeki karakterlerine uygun bir ruh' katmayı denemiş. Maymunların bir diğer hayranı ise Tim Burton. Burton'ın 'Maymunlar Gezegeni'ni çekmesinin bir nedeni de bu canlıları çok ilginç bulması. Ne yapacaklarının kesinlikle kestirilememesi, Burton'ı çok etkiliyor. "Bir şempanzenin sizi öpeceğini mi, yoksa öldüreceğini mi asla bilemezsiniz?" diyor Burton.
'Üç Kral' ve 'Kusursuz Fırtına' gibi filmlerle adını beyazperdede de duyuran Mark Wahlberg ise filmde rol almaktan gurur duyduğunu söylüyor. 1968 versiyonundan çok etkilendiği bu film için Wahlberg, "İlk defa yeğenlerimin uyumayacağı bir filmde rol alıyorum!" diyor. Ari adlı genç şempanzeyi canlandıran Helena Bonham Carter ise filmden, 'insanın geçmişine dair bilinmezleri sorgulaması bakımından biraz ürkmüş. Maymun Ari'ye dönüştükten sonra kendisinin kesinlikle tanınmaz hale geleceğini düşünmüş; "Annem sete gelmişti ve beni asla tanımayacağını düşündüm. Kalabağın arasına şöyle bir baktı ve beni hemen buldu. Kesinlikle sendin dedi!". Carter, o günden beri kendine'gerçekten maymunlardan mı geliyoruz' diye sormaya başlamış. (Premiere, Imdb)