'!f' perdelerini dünyaya açıyor

'!f' perdelerini dünyaya açıyor
'!f' perdelerini dünyaya açıyor

Bahman Gobadi?nin ?Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok?u aynı anda 12 şehirde.

İSTANBUL - !f İstanbul, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti desteğiyle yapılan ‘!f≤: İstanbul’dan Canlı’ projesiyle, festivalin gözde filmlerinden 5 tanesini İstanbul ile aynı anda Anadolu’daki 12 şehrin yanı sıra, Ramallah (Filistin), Gümrü (Ermenistan) ve Tanger (Fas) şehirlerindeki izleyicilerle buluşturuyor. Amerika’nın saygın sinema sitelerinden biri olan The Auteurs tarafından sağlanan teknolojik yardımla hayata geçen projede filmler farklı şehirlerde ‘!f’ adına organize olan ortaklar tarafından sinemaseverlerle buluşturulacak. Proje dahilinde cumartesi günü saat 15.00’te gösterilecek ‘Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok’un İranlı yönetmeni Bahman Ghobadi’yle bir söyleşi yapılacak ve Ghobadi İstanbul ile aynı anda Anadolu, Filistin, Ermenistan ve Fas’taki izleyicilerin de sorularını yanıtlayabilecek. Projede gösterilecek diğer filmler ise ‘Aptallar Çağı’, ‘Bawke + Kış Ülkesi’, ‘Yeraltı Peygamberi’ ve ‘O, Bir Çinli’.
!f İstanbul’da bugün kaçırılan filmleri yakalama günü. Sam Mendes’in ‘şirin’ filmi ‘Uzaklara Gidelim’, Sophie Barthes’in absürd ve eğlenceli filmi ‘Dondurulmuş Ruhlar’ ve Oscar adayı animasyon ‘Yaman Tilki’ ve Altın Küre adayı ‘Hizmetçi’si bugün yeniden gösteriliyor. İnternet: 2010.ifistanbul.com (Kültür Sanat)

!f izleme noktaları
Ayvalık Santimetre, Eskişehir Sinema Anadolu, Antakya Saklı Ev Cafe, Mersin Üniversitesi Uğur Oral Konferans Salonu, Van Eğitim-Sen, Muğla Gümüşlük Akademisi Lokali, Diyarbakır Sanat Merkezi, Batman Kültür Derneği, Çanakkale İstasyon Sanat Merkezi, Samsun Atakum Belediyesi Eğlence Merkezi, Lefkoşa Sidestreets Educational and Cultural Initiatives, Alanya Sinematek Derneği, Gümrü (Ermenistan) City Research Center, Ramallah (Filistin) Al Kuds University, Tanca (Fas) Cinematheque De Tanger