Fantastikte rekabet kızıştı

J.R.R. Tolkien'in ünlü fantastik üçlemesi 'Yüzüklerin Efendisi'nin ilki, Peter Jackson tarafından 15 aylık bir çalışma sonunda sinemaya uyarlandı.

LONDRA - J.R.R. Tolkien'in ünlü fantastik üçlemesi 'Yüzüklerin Efendisi'nin ilki, Peter Jackson tarafından 15 aylık bir çalışma sonunda sinemaya uyarlandı.
19 Aralık'ta gösterime girecek film, kitap satışlarını da dörde katladı. Edebiyat dünyasında yakaladığı başarıyı sinemada da yakalayacağına kesin gözüyle bakılan
'Yüzüklerin Efendisi', 'Yıldız Savaşları' ile 'Harry Potter ve Felsefe Taşı' gibi iddialı filmlerin yapımcılarını kaygılandırıyor.
J.R.R. Tolkien'in büyücülük destanı
'Yüzüklerin Efendisi' kitap satış listelerinde zaten zirveyi tutmuştu. Fakat Frodo Baggins ve Büyücü Gandalf'ın maceralarının satışı bir yıl içinde birdenbire yüzde 400 artış gösterdi, hem de yayınevinin tanıtım için tek kuruş harcamamasına rağmen!
Artışın nedeninin, Jackson'ın 300 milyon dolara mal olan, 19 Aralık'ta İngiltere ve Amerika'da aynı anda gösterime girecek sinema uyarlaması olduğunu tahmin etmek zor değil. Zira Jackson'ın 1999'da Yeni Zelanda'da sinema tarihinin en önemli uyarlamalarından birinin çekimlerine başlaması ortalığı kasıp kavurmuştu..
Şimdi ise, 'Yüzüklerin Efendisi' ile aynı dönemde vizyona girecek olan bir diğer roman uyarlaması 'Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın rekabeti merak konusu. Fakat kimilerine göre, Hobbit'e karşı Harry'den daha dişli bir mücadeleye girmesi gereken başka biri var; 'Yıldız Savaşları'nın yönetmeni George Lucas. Çünkü üç yıl boyunca art arda beyazperdede yer alacak üç ayrı 'Yüzüklerin Efendisi'nin, 'Yıldız Savaşları' serisinin geçtiğimiz sene gösterilip beklenen ilgiyi görmeyen, 'Gizli Tehlike'den sonraki filmlerini de riske atma tehlikesi bulunuyor. 1200'ü aşkın bilgisayar efektinin kullanıldığı 'Yüzüklerin Kardeşliği'nde, iyi büyücü Gandalf'ı Sir Ian McKellen, Bilbo Baggins'i Sir Ian Holm, Galadriel'i Cate Blanchett ve kötü büyücü Saruman'ı da Christopher Lee canlandırıyor. Serinin ikinci filmi 'İkiz Kuleler' 2002'nin, üçüncü filmi 'Kralın Dönüşü' ise 2003'ün
Aralık ayında izleyici ile buluşacak.
Tüm Tolkien meraklıları ve sinema hayranlarını heyecanlandıran uyarlamanın reklam filmi internetten yayımlandığı ilk 24 saat içinde 1.7 milyon ziyaretçi tarafından izlendi. Şu an sitenin ziyaretçi sayısı 420 milyonu bulmuş durumda, ki bu sayı 'Gizli Tehlike' ziyaretçilerinin neredeyse
iki katı. Total Film dergisi editörü Cam Winstanley de iki filmin rekabete dikkat çekiyor ve İncil'den sonra dünyada en çok satan kitap olan romandan uyarlanan filmle baş etmenin kolay olmadığını dile getiriyor.
Karşılaştırmak adil olmaz!
'Yüzüklerin Efendisi'nin diğer rakibi 'Harry Potter ve Felsefe Taşı' ise 16 Kasım'da gösterime giriyor. İki filmin karşılaştırılmasının kaçınılmaz olduğunu, fakat adil olmadığını vurgulayan 'Yüzüklerin Efendisi'nin yayınevi Harper Collins'in yayın sorumlusu David Brawn, 'Harry Potter'ı sihir ve gizem duygusu yaratan bir film olarak tanımlıyor, buna karşın 'Yüzüklerin Efendisi' daha hızlı, daha karanlık ve dramatik bir film.
Edebiyat ve sinema dünyasının kitap sayfalarından sonra beyazperdede de görmeyi merakla beklediği 'Yüzüklerin Efendisi' sadece rakip filmlerin yapımcılarını değil, satışlarını bir yıl içinde dörde katlanan romanın yayıncılarını da kaygılandırıyor. David Brawn'ı kara kara düşündüren şey, şu sıralar herkesin bu kitabı satın alması.
Bu gidişle kitabı okumamış kimsenin kalmayacağından korkan Brawn soruyor; "Her evde bir 'Yüzüklerin Efendisi' olduğunda, kitabı kime satacağız?" (The Independent)