Farklı bir Disney filmi

Yıllar önce Disney'in elinde Sting'in altı şarkı yazdığı epik bir romantik müzikal projesi vardı
Haber: Sevin OKYAY / Arşivi

Yıllar önce Disney'in elinde Sting'in altı şarkı yazdığı epik bir romantik müzikal projesi vardı. 'Güney Krallığı (Kingdom of the Sun) için Sting altı şarkı yazmıştı. Eski görkemli imparatorlukların Güney
Amerikası'nda geçecekti, altın parıltısıyla göz çelen nefis fonları ve standart bir Disney hikâyesi olacaktı: Biraz ahlak dersi, kendini bulma yolunda iyi kalpli kahramanlar,
sevimli yol arkadaşları, her on dakikada bir danslı şarkı, vesaire. Neyse ki, çeşitli sorunlar çıktı. Başında, hem Disney'de, hem Warner Bros.ta çalışmış yönetmen Mark Dindal'ın bulunduğu ekip de, değişik bir şey denemek zorunda kaldı. Ne iyi etmişler! Bir tek Sting şarkısının yer aldığı 'Şaşkın İmparator'(Emporer's New Groove), belki de 'Aladdin'den bu yana en eğlenceli Disney filmi.
Aslında, Disney filminden çok Warner Bros'un eski çizgi filmlerini hatırlatıyor. WB'nin klasik kısa çizgi filmleri 'Looney Toons'u seviyorsanız eğer (Wile E Coyote, Daffy Duck), 'Şaşkın İmparator'u da seveceksiniz demektir. Türkçesi kulağa makul gelen çevirinin aslına ne kadar sadık olduğunu bilmesek de, dublajlı haliyle bile çok iyi diyalogları var. Çocuklarla birlikte yetişkinleri de güldürebilecek türde bir film. Kahramanının kendini beğenmiş, başkalarına hiç mi hiç aldırmayan bir yeniyetme olması da işe büsbütün revnak katıyor.
Kuzco, İnka çağrışımları taşıyan mitik bir ülkenin genç ve bencil imparatoru. Doğum günü için bir dağ köyünü yok ederek kuracağı yazlık sarayı Kuzcotopia'nın hayaliyle yaşıyor. Uyrukları da, saray halkı da umurunda değil. Örneğin, sarayda ona çarpan yaşlı bir adamı surdan aşağı attırmaktan çekinmiyor. Ama bir başka ihtiyarın ahını alınca, başına iş açılıyor. Bu şahıs, yaşlı ve çirkin diye yol verdiği danışmanı büyücü Yzma. Cruela De Vil'i hatırlatan Yzma, iriyarı ve salakça yardımcısı Kronk'la birlikte Kuzco'yu öldürmeye karar veriyor.
Ne var ki ufak bir yanlışlık sonucu Kuzco bir cesede değil, konuşan bir lamaya dönüşüyor. Orada öldürmeye kıyamayan Kronk da lamayı ormana bırakıyor. Kuzco ormanda, malum dağ köyünde oturan ve daha önce ona ricacı olarak gelmiş (gene iriyarı) bir köylüyle karşılaşıyor. Pacha, İmparator yazlık sarayından vazgeçerse ona yardımcı olacak. Kuzco'nun vazgeçmeye niyeti yok ama, iyi kalpli Pacha onu bırakıp gidemiyor. Son yılların en komik 'can yoldaşı' filmlerinden biri böyle başlıyor işte. Ayrıca, fazla da sürmüyor. 'Şaşkın İmparator'un, 78 dakika gibi makul bir süresi var.
Umarız Disney bu yolda ilerlemeyi sürdürür. Kuzco'nun kendinden başkalarını düşünmeyi öğrenmesi gerektiğini bilsek de, baş karakterin bir 'kötü adam' olması hayli komik. Sevimli yol arkadaşlarının yerini hantal lama çobanı Pacha'nın alması da.
Karakteri seslendiren şarkıcı Eartha Kitt'in esin kaynağı olduğu Yzma ile yemek yapma meraklısı, sincap dostu Kronk'un oluşturduğu ikili ise harika. Özellikle bir fast food mekânındaki karmaşa ile sondaki kovalamaca, son yılların Disney'inde pek ender görülecek ölçüde hareketli ve komikti.
Filmin başında Tom Jones'un sesiyle Michael Jackson dansı yapan Kuzco'nun, ilgi merkezi olmaktan çıktığı noktada yaptığı şey ise onun ruhunu özetliyor. Kuzco, filmin 'story board'uyla ortaya çıkıp herkese hatırlatıyor:
"Hey, n'oluyor orda? Bu benim filmim!"


    ETİKETLER:

    Altın

    ,

    Michael Jackson