Fatih Akın: Tüm savaşları kaybetmedik

Fatih Akın: Tüm savaşları kaybetmedik
Fatih Akın: Tüm savaşları kaybetmedik
Adana Altın Koza Film Festivali'nin açılışına katılan Yönetmen Fatih Akın, festivalde ilk gösterimi yapılan 'Cennetteki Çöplük' adlı belgesel filmini anlattı

Yusuf BAŞTUĞ

ADANA - Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 17- 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 19’uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali başladı.

Usta oyuncu Türkan Şoray’ın onur konuğu olduğu ve 230 filmin ücretsiz gösterileceği festivalin ilk gününde 38 ilde, 61 ayrı noktada halkla buluşan ’Gezici Sinema TIR’ının Adana’ya dönüşü kutlandı. ’Altın Koza Anadolu’nun Festivalidir’ ve ’Adana’dan Anadolu’ya Türk Sineması Yollarda’ sloganlarıyla gezen ve kente dönen TIR’a, Türk Chopper Derneği üyeleri motosikletleriyle eşlik ettti. Gezici Sinema TIR’ı, Uğur Mumcu Meydanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz tarafından karşılandı. Etkinlikte Başkanvekili Zihni Aldırmaz, destek sağlayanlara plaket verdi. Altın Koza’nın çok önemli bir festival olduğunu belirten Zihni Aldırmaz, her yıl festivalin daha da güçlendiğini kaydetti.

HALK KONSERİ İPTAL EDİLECEK Mİ?
Gazetecilerin, terör saldırıları ve şehitlerle ilgili, "Festival kapsamındaki konserler iptal edilecek mi?" sorusuna yanıt veren Aldırmaz şöyle konuştu:

"Yaptığımız bir eğlence değil, sanat festivali. Sanat ağırlıklı çalışıyoruz. Zaten daha önce ilçelerde yapılan konserler iptal edilmişti. Ama halk konserini de iptal edebiliriz. Ben bugün sayın Valimizle değerlendireceğim, bir karar vereceğiz. Ama insanlar şöyle bilsinler duyarlılığımız, saygımız sonsuzdur bu konuda ama, teröristin istediği noktaya Türkiye ’yi getirmeyiz. Biz büyük bir devletiz. Her konuda yaptığımız gibi bu konuyu da aşacağız."

OYUNCULAR ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI Aralarında Nurgül Yeşilçay, Caner Cindoruk, Nuri Alço, Yılmaz Köksal, Rutkay Aziz, Menderes Samancılar, Şerif Sezer ve Yusuf Sezgin gibi sinema ve sanat dünyasının ünlü isimlerinin de yer aldığı 79 sanatçıyı, Adana Şakirpaşa Havaalanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz ve festival yetkilileri çiçeklerle karşıladı. Adanalı sinema severler de, yoğun ilgi gösterdikleri sinemacıları alkışladı ve anı fotoğrafı çektirdi.

NURİ ALÇO’YA BÜYÜK İLGİ
Havaalanı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan sinemacılar, heyecanlı olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz’ın çiçek verdiği Nurgül Yeşilçay, VIP Salonu’ndan çıkarkan soruları yanıtsız bıraktı. Adanalı olan Caner Cindoruk ise heyecanlı olduğunu belirtti. Herkesin büyük ilgi gösterdiği Nuri Alço da, "Adana çok daha düzenli, güzel festivaller yaşayacak. Aktör olarak çok mutluyum" dedi. Alço, istek üzerine çok sayıda kişiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

’ALTIN KOZA’YI YENİ JENERASYON BİLMEZ AMA’
Türk sinemasının iki ünlü ismi Menderes Samancılar ve Yılmaz Köksal, gazetecilerin soruları üzerine Altın Portakal ve Altın Koza Film Festivali’ni kıyasladı. Yılmaz Köksal, "Altın Koza’nın 19’uncusu yapılıyor. 30 sene ara verildi, keşke 59’uncusu yapılsaydı. Yeni jenerasyondakiler bilmez ama Altın Koza’nın değerini Yeşilçam oyuncuları iyi bilir. Altın Koza’da sözünü ettirecek filmler var" diye konuştu.

İki festivalin kıyıslanmasını doğru bulmayan Menderes Samancılar ise, "Altın Koza- Altın Portakal ayrımına girilmemeli. Önemli olan iki festivalin dayanışma içinde birlikte götürmektir. Spekülasyonlar olabilir, aksaklıklar olabilir, tarihler çakışabilir ama iki festival yürümelidir" diye açıklama yaptı.

Festival konukları, otobüslerle konaklayacakları otele gitti.


FATİH AKIN, BELGESEL FİLMİNİN GALASINDA
19’uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde, dünyaca ünlü yönetmen Fatih Akın’ın ’Cennetteki Çöplük’ adlı belgesel filminin Türkiye’deki ilk gösterimi gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören galaya filmin görüntü yönetmeni ve oyuncularıyla birlikte katılan Fatih Akın, Adana’yı çok merak ettiğini, çünkü Yılmaz Güney’i çok sevdiğini söyledi.

Fatih Akın’ın yönettiği, Bünyamin Seyrekbasan ile Herve Dieu’nun görüntü yönetmenliğini üstlendiği, Azize ve Furkan Seyrekbasan’ın başrollerini paylaştığı ’Cennetteki Çöplük’ filminin galası, Optimum Alışveriş Merkezi’nde bulunan Avşar Sinemaları’nda gerçekleştirildi. İzleyicilerin salonda oturacak yer bulamadığı galaya, Fatih Akın, görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ile oyuncular Azize ve Furkan Seyrekbasan, Nurgül Yeşilçay ile Altın Koza Film Festivali’ne katılan çok sayıda sinema sanatçısı ve vatandaşlar katıldı. Belgeselin gösterildiği 500 kişilik salonda, oturacak koltuk kalmayınca vatandaşlar merdiven boşluklarına otururken, bir çok kişi de, yer olmadığı için salon dışında kaldı.

Gösterim öncesinde Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın plaket verdiği Fatih Akın, perde önünde Bünyamin Seyrekbasan, aynı zamanda yeğeni olan oyuncu Azize Seyrekbasan ve oğlu Furkan Seyrekbasan ile birlikte açıklama yaptı. Adana’ya ilk kez geldiğini ve çok mutlu olduğunu söyleyen Fatih Akın, "Hep merak etmiştim Adana’yı. Çünkü Yılmaz Güney’i çok severim" deyince, salonda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Filmin görüntü yönetmeni ve oyuncularını da tanıtan Akın, "Beni böyle şeyler çok duygulandırıyor. İyi seyirler diliyorum, sonra görüşürüz tamam mı?" dedi.

Fatih Akın gibi bir yönetmenle çalışmanın kendisi için gurur verici olduğunu aktaran Bünyamin Seyrekbasan da, herkese teşekkür etti. Fatih Akın’ın iyi birisi olduğunu kaydeden Seyrekbasan, Çamburnu’ndaki çevre olayını gündeme getirmesinin de çok önemli olduğunu ifade etti.

’YILMAZ GÜNEY’İN KÖYÜNE GİTTİM’
Gösterimin ardından bir açıklama daha yapan Fatih Akın, şunları söyledi:
"Adana’da olduğum için çok mutluyum. Yılmaz Güney’i çok severim. Onun hayatını okumuşum, filmlerini seyretmişim. Bugün de buraya geldim, Yılmaz Güney’in memleketine... Hatta köyüne de gittim, Yenice’ye... Belgeselimiz ilk kez Türkiye’de Altın Koza Film Festivali’nde gösteriliyor. Bu özel olarak seçildi. Çünkü, birincisi Alman yapımı, festival de uluslararası. İkincisi de bir belgesel olması. Belgeseller yarışmaz, seyredilir, tartışılır, herkese anlatılır."

'TÜM SAVAŞLARI KAYBETMEDİK’
Fatih Akın, festivalde ilk gösterimi yapılan ’Cennetteki Çöplük’ adlı belgesel filmini anlattı. Filmin çekildiği Çamburun Beldesi’nde çöplüğün kurulduğunu aktaran Akın, orada çöplüğün kurulduğunu ancak tüm savaşları kaybetmediklerini belirtti.

Fatih Akın, ’Cennetteki Çöplük’ filminin görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ile oyuncular Azize ve Furkan Seyrekbasan ile birlikte Adana HiltonSA Oteli’nde basın toplantısı düzenledi. Sinema yazarlarının sorularını yanıtlayan Akın, belgesel filmine ilişkin açıklamalarda bulundu. Soru üzerine sinema ve çevre sorunlarına bakış açısını aktaran Akın, "Politik resimlerle sorunları anlatıyorum. Orada kirli suyu, çöpü görüyorsun. Detayları gereksiz buldum. Seçtiğim açı belgeselde köylünün bakış açısıydı. Belgeseli 5 sene çektik. Köyden ayrılmadı. Mücadeleyi neden kaybettiler? Bunu fazla gördüm" dedi.

’DEDEM BABAANNEMİ KAÇIRMIŞ’
"Filmi çekmeyin diye önerilerde bulunan oldu mu?" sorusuna cevap veren Akın, şöyle konuştu:

"Tam tersine, zamanında Osman Pepe’ye Çevre Bakanı’nın yanına gitmiştim. O bana karşı gelmedi. Sen bu işe karışma, sen filmini çek dedi. Birşeye karışmadı. Çöp alanına girmek yasaktı. Biz zaman zaman gizlice çöplüğe gittik. Sonra Trabzon’da kaymakamlığa gittik, izin verdiler. Çocuklarım oldukltan sonra daha duyarlı oldum, çevre konusunda. ’Yaşamın Kıyısı’nda filmini çekmek için mekan bakıyordum. Dedem Trabzon’da babaannemi kaçırmış. Babam, Zonguldak’ta doğmuş ama mekan bakarken belgeseli çektiğimiz Çamburun’a aşık oldum. Toprakla, oradaki insanlarla kendimi bir hissettim. Köyün fazla kalmayacağını, geleceğinin olmayacağını, çöp alanı olacağını söylediler. İçimde bir karşı çıkış oldu. Orada bir karşı çıkış vardı. Belki bir film yaparsak, agresif olursak bunu durduruz diye düşündük. Bilmiyorduk bu kadar kısa sürede çöp alanı yapacaklarını bilmiyorduk."

Adana’ya geldiği için mutlu olduğunu kaydeden Akın, "Altın Koza Film Festivali’ne çok teşekkür ederim. Bu film benim için çok önemli ve farklı. Benim memleketimle ilgili. Taze. Daha seyredilmedi. Tepkiler alınmadı. Şimdi Araklı’da bir sorun var. Yine aynı sorun. Aynı firma aynı aynı işi yapacak. Çamburun’da bir savaşı kaybettik ama bütün savaşları kaybetmeyiz. Belki Araklı’da durum farklı olur" diye konuştu.(DHA)