Fazıl Say, ayakta alkışlandı

Fazıl Say, ayakta alkışlandı
Fazıl Say, ayakta alkışlandı
Piyanist Fazıl Say, İsviçre'nin Luzern kentinde 'Ala Turca- Orient ve Okzident' adlı konser verdi.

Selma GÜVEN STROPPEL

BASEL- Say, bu konserin aynı zamanda orkestra şefliğini de yaptı. 2 bin kişilik Luzern Konser Salonu'nu tamamen dolduran İsviçreli müzik severlere 2 saat süreyle, Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelerini seslendiren an Fazıl Say, konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

Fazıl Say’ın aynı zamanda şefliğini de yaptığı iki bölümden oluşan konserin ilk bölümünde orkestrayla beraber Mozart'ın iki eserini çalan Say, diğer bölümde Mozart'ın ‘Ala Turca' sonatını çaldı. Daha sonra yine orkestra ile beraber çalan Say, konserin sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

Konserden sonra DHA'nın sorularını yanıtlayan Fazıl Say, gösterilen ilgiden çok memnun olduğunu belirterek, şöyle dedi:
“15 yıldır Avrupalı izleyicilere konser vermekteyim. Artık aramızda bir bağ oluştu. Konserlerimin çok güzel geçmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Bu benim mesleki kariyerim için de çok önemli. Yaptığım besteler açısından da ilham kaynağım oluyor. Zaman sıkıntım var. Hem beste yapan hem de başka bestecilerin eserlerini yorumlayan bir sanatçı olarak, her şey için az zaman var. Yılın 3'te 2'si turnelerde geçiyor bu da yalnız bir hayat yaratıyor sonuçta”

SIRADA ALMANYA VAR
Fazıl Say İsviçre'den Almanya'nın Hamburg kentine ‘Türk Geceleri' programı için geçeceğini, orada çok ünlü Türk ve yabancı sanatçılar ile beraber konser vereceğini söyledi.

Politika ile ilgili kesinlikle konuşmayacağını söyleyen Fazıl Say, CHP Genel Başkanı seçilen Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili “Türkiye için yeni bir umut” demekle yetindi. (dha)