Fazıl Say, Berlin'i büyüledi

Fazıl Say, Berlin'i büyüledi
Fazıl Say, Berlin'i büyüledi
Piyanist ve besteci Fazıl Say, Almanya'nın başkenti Berlin'de bir konser verdi.

Say, Konzerthaus’da verdiği "Mozart Matinesi" adlı konserde, Lothar Zagrosek şefliğinde ve Konzerthaus Orkestrası eşliğinde Mozart’ın eserlerini icra etti.

Konseri, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 1500 kişi izledi.

Say, konserden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Berlin’deki Konzerthaus’un kendisine "daimi sanatçılık" statüsü verdiğini belirterek, "Berlin’de gelecek yıl 14 ayrı programda 14 ayrı konser vereceğiz. Çeşitli eserlerim çalınacak. Bu orkestra ile birçok eser çalacağız" dedi.

Konzerthaus’un dünyanın en tanınmış salonlarından biri olduğunu, kendisinin de Berlin’de yaşamış biri olarak kentle ilgili çok güzel anılarının bulunduğunu ifade eden Say, faaliyetlere Berlin’de yaşayan Türklerin de katılmasını sağlamak istediğini kaydetti.

Vereceği konserlerde Türklere yönelik şeyler de olacağını, Türkiye’den ünlü sanatçıları getireceğini, kendi eserlerinin çalınacağını belirten Say, bu eserlerin ilk kez Berlin’de çalınacak olmasından dolayı Berlin’deki Türk sanat severleri de konserlerine beklediğini söyledi.

Türkiye’de demokratik açılımla ilgili sanatçılarla yapılan toplantılar hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine de Say, "Bundan haberim yok. Ben çok uzun zamandır turnedeyim. Neredeyse 3 aydır turnedeyim. Türkiye’de olan bitenlerden haberim yok" dedi.(aa)