Fazıl Say Festivali iptal

Fazıl Say Festivali iptal
Fazıl Say Festivali iptal
Piyanist/besteci Fazıl Say ile şef Gürer Aykal arasında Antalya Piyano Festivali nedeniyle yaşanan 'Atatürk rozeti' polemiğinde son gelişme: Borusan Sanat'ın iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl aralık ayında üçüncüsü yapılması planlanan BİFO & Fazıl Say Festivali, ünlü yipanist ile Borusan Filarmoni'nin onursal şefi Gürer Aykal'ın artık birlikte çalışmama kararı almaları dolayısıyla iptal edildi.

Borusan Sanat’ın iki yılda bir aralık aylarında düzenlediği ve 2014–2015 sezonunda üçüncüsü gerçekleştirilmesi planlanan BİFO & Fazıl Say Festivali, Fazıl Say ile Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Onursal Şefi Gürer Aykal’ın artık birlikte çalışmama kararı almaları dolayısıyla programdan kaldırıldı. Gürer Aykal yönetiminde gerçekleşen festival konserlerinde Fazıl Say’ın besteleri seslendiriliyor ve sanatçı piyanist olarak da etkinlikte yer alıyordu.
Borusan Sanat’ın konuya ilişkin yaptığı açıklama şu şekilde: “Bu sezon üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ve klasikseverlerin ilgiyle takip ettiği BİFO & Fazıl Say Festivali’nin iptalini üzülerek duyuruyoruz. BİFO ile Fazıl Say’ın bir işbirliği olan ve orkestramızın Onursal Şefi Gürer Aykal’ın da başından bu yana ayrılmaz bir parçası olduğu etkinliğimizi, sanatçıların artık birlikte çalışmama kararına duyduğumuz saygının bir sonucu olarak aldık. Aralık ayında bu etkinlik yerine yeni bir serinin hazırlanması üzerine çalışmalara başladık.”
Borusan Sanat’ın yeni etkinlik dizisine dair bilgiler de ilerleyen günlerde klasikseverlerle paylaşılacak. 

ATATÜRK ROZETİ POLEMİĞİ
Piyanist/besteci ve şef olarak yıllarca birlikte önemli işlere imza atan Fazıl Say ile Gürer Aykal arasında yaşanan ‘Atatürk rozeti’ polemiği, Antalya Piyano Festivali nedeniyle patlak vermişti. Antalya’nın yeni belediye başkanı Menderes Türel ile Fazıl Say arasında yaşanan polemiklerin ardından 14 yıldır Fazıl Say’ın yürüttüğü Antalya Piyano Festivali genel sanat yönetmenliği görevi Gürer Aykal’a verilmişti. Bunun üzerine Say, “Türel ile Aykal Antalya’da çok güzel şeyler yapacaklarmış. Festivali büyüteceklermiş. Orkestra kuracaklarmış. Öyle bakakaldım bir an. Orkestra elemanlarında Atatürk rozeti olmadığı için zılgıt çeken Aykal ve Antalya’da AKP ile ‘çok güzel şeyler’ yapmak, mesela Fazıl’ın kovulduğu kendi festivalini büyütmesi... Sağolsun, Aykal Hoca. Büyüksün. Mesela zaten iki orkestrası olan bir şehirde AKP ile bir tane daha orkestra kurmak, ama diğer ikisini kapatılma tehlikesini, bütün yaşananları, sıkıntıları unutuvermek... Antalya dışında bir dünya olduğunu ve orada bu işin pek öyle olamayacağını unutması Aykal’ın... Ben şaşırdım. Belki siz de şaşırmışsınızdır” açıklaması yapmıştı.
Say’ın bu açıklamasına Gürer Aykal da “Cumhuriyetin kazanımlarıyla başlatılan ‘Müzik Devrimi’nin yılmaz askeriyim. Görevim son nefesime kadar çoksesli müziği, bu evrensel sanatı yüceltmek ve güzel ülkemin insanlarına sunmaktır. Bu uğurda atılan her adımı sevgiyle kucaklar, deneyimlerimi esirgemeden onurla paylaşırım. Göğsümden yaşam boyu eksik etmediğim Atatürk rozetine dil uzatanlar bilsinler ki, ölünceye kadar bu görevi ayakta, dimdik ve büyük onurla sürdüreceğim” diye cevap vermişti.