Fazıl Say konserde Gezi için tava çaldı

Fazıl Say konserde Gezi için tava çaldı
Fazıl Say konserde Gezi için tava çaldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Nazım Hikmet'i anma konserinde sahneye çıkan ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, konserin sonunda sahnede tava çalarak Taksim Gezi Parkı direnişçilerinin eylemlerine destek verdi.

Nazım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konserde sahne aldı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki konserde Türkiye ’nin çok özel günlerden geçtiğini belirten Say, konserin açılışını İstiklal Marşı ile yaptı. Son 7-8 gündür her sabah yeni umutlarla uyandığını dile getiren sanatçı, “Bunu bizlere yaşatanlara teşekkür ediyoruz. Baskılara ve her türlü zulme dayanmak zorundayız” diye konuştu. Hatay’daki gösteriler sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in artık bir halk kahramanı olduğunu belirten sanatçı, ‘Ses’ isimli şarkısını da Cömert için çaldı.
Konserde Nazım Hikmet’in yanı sıra Can Yücel, Orhan Veli, Cemal Süreyya ve Metin Altınok’un şiirlerinden bestelediği şarkıları Serenad Bağcan ile birlikte sunan Fazıl Say, konserin sonunda Taksim Gezi Parkı direnişçileri için destek eylemi gerçekleştirdi. Salonu tamamen dolduran İzmirli sanatseverler sahnede ‘tava’ çalarak tepkisini ortaya koyan sanatçıyı coşkulu alkışlarıyla destekledi. Konser, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla son buldu.