Fazıl Say Roma'yı fethedecek


Fazıl Say Roma'yı fethedecek

Fazıl Say Roma'yı fethedecek
İtalya'nın başkenti Roma, dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl Say ve Moldovalı keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja'yı ağırlamaya hazırlanıyor.


Eda BERKBAYRAK

MİLANO- 2006 yılından itibaren birlikte çalışan ve birçok kez birarada konser veren Say ve Kopatchinskaja, 30 Mart akşamı Türkiye saatiyle 21.30’da Roma La Sapienza Universitesi’nde, klasik müzik hayranlarıyla biraraya gelecek.

Konserin ilk bölümünde Beethoven’ın keman ve piyano için yazdığı La Majör Sonatı (Op. 47) yeralacak. İkinci bölümde ise Ravel'in Sol Majör Keman Piyano Sonatı, Bartok’un ‘Romen Dansları'ndan altısı ve Fazıl Say’ın Piyano ve Keman için Sonatı (Op 7) sahnelenecek. 2006 yılından itibaren birlikte çalışan ve dünyanın bir yerinde birlikte konserler veren ikili, eleştirmenler tarafından, “Şimdiye kadar klasik müziğin başına gelen en güzel şey” olarak adlandırılmıştı.

Şimdiye kadar klasik müziğe kazandırdığı yorum farkıyla birbirinden önemli projelere imza atan ve Avrupa Birliği tarafından ‘Kültür Elçisi’ ilan edilen Say, Roma konseriyle doğu ve batı kültürleri arasında kurmayı amaçladığı köprüye önemli bir katkıda bulunacak. (dha)


    ETİKETLER:

    Roma