Fazıl Say soruyor: Amaç nedir?

Fazıl Say soruyor: Amaç nedir?
Fazıl Say soruyor: Amaç nedir?
Fazıl Say, CSO konserlerinin Bakanlık tarafından sansürlenmesiyle ilgili Radikal'e bir açıklama yaptı. "Bütün dünyada sunduğum sanatımı kendi memleketimde sunamaz hale getirdiler" diyen Say soruyor: "Bu ambargonun gerekçesi ve amacı nedir?"
Haber: CEM ERCİYES / Arşivi

CSO programından Fazıl Say konserlerinin çıkartılması üzerine Japonya turnesindeki Fazıl Say’la kısa bir görüşme yaptık. Japonya, Fazıl Say’ın çok sevildiği ülkelerden biri. İki hafada sekiz konser vermek üzere gitti, Tokyo’da, Nagoya’da, Osaka’da, Kyoto’da çaldı. Bugün son konser Kitakami’de. Yarın Çin’e geçecek ve Pekin’de çalacak, sonra 3 Kasım’da Rusya’da St Petersburg’da hemen ertesi gün İsviçre Zürih’te müzikseverler Fazıl Say dinleyecekler. Ama Ankaralılar dinleyemeyecek. Çünkü kentin en saygın orkestrası programından Fazıl Say’ı çıkartmış durumda.
Bence Fazıl Say soğukkanlılığını koruyor. Konuyla ilgili telefon konuşmasının ardından mailleştik. Konuyla ilgili kısa ve net bir açıklama yaptı. Fazıl Say’ın “Bu ambargoya gerekçe nedir?” haklı sorusuyla başlayan açıklaması şöyle:
“Bu ambargoya gerekçe nedir? Bir sebep var mıdır? Bir açıklama yapacak mı bakanlık? Bu eserlerin bestecisi olarak bunu merak ediyorum sadece.
Tabi ki endişe ile izliyorum hem memleketteki gelişmeleri. Hem de yaşadıklarımı. “Bu gidiş nereye doğru gidiyor?" diye soruyorum kendime. Kendi hayatımı, geleceğimi, kızımı ve dostlarımı düşünüyorum. Ne olacak bilmiyorum.
Son bir kaç ay içinde 14 yıllık Antalya Piyano Festivalim elimden alındı. Borusan Orkestrası ile her yıl konserlerimiz olurdu, bu yılki programımızı tuhaf bir bahaneyle iptal ettiler, benzer bir ambargo da onlardan geldi. Şimdi de bakanlık yapıyor. Bütün dünyada sunduğum sanatımı kendi memleketimde sunamaz hale getirdiler. Amaç nedir?”
KÜLTÜR BAKANLIĞI SESSİZLİĞİNİ KORUYOR
Kültür Bakanı Ömer Çelik’in talimatıyla Fazıl Say’ın eserlerinin seslendirileceği, birinde de solist olarak yer alacağı iki konserinin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası programından çıkartıldığı haberi dün basında yer aldı. Her iki konser de geçen sezon CSO programında yer alıyordu ve onaylanmıştı. Soma Faciası nedeniyle ertelenen konserler bu sezon programına kalınca bu kez Bakanlık engeline takıldı. Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı sessizliğini koruyor.