Fazıl Say yine verdi veriştirdi

Fazıl Say yine verdi veriştirdi
Fazıl Say yine verdi veriştirdi

Fazıl Say

Fazıl Say, Kültür Bakanılığı'nın 'Orada bizim istediğimiz sanatçılar çalmıyor' diye bu yıl Türkiye'yi ağırlayan Schleswig-Holstein Müzik Festivali'ne destek vermediğini iddia etti
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Yeni eseri ‘Hayyam Klarnet Konçertosu’nun dünya prömiyerini, Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde yapan Fazıl Say, dün Facebook’taki kişisel sayfasında, festivale destek olmayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tutumuna karşı ağır eleştiriler içeren bir yazı yayınladı. ‘Gerici Zihniyet ve Sanat Neden Bir Türlü Barışamıyor?’ başlıklı yazı “Schleswig Holstein Festivali’nden notlar. Festivale katılmayan, destek olmayan AKP’lilere yeni bir eleştiri...” sözleriyle başlıyor. “Schleswig Holstein Festivali bu yıl, 50-60 konserlik bir ‘ Türkiye Yılı’ yapıyor. Bu festival dünyanın en büyük müzik festivallerinden biridir. Büyük bir gurur. Büyük bir gurur; olması lazımdı... Ama hayır. Festival yönetimi, Türkiye’den bekledikleri yardımın yüzde 10’unu bile alamamış. Kültür Bakanlığı’ndan 50 konserin üçünü bile karşılayamayacak bir bütçe çıkmış, biraz da İKSV hayırsever bir yardımda bulunmuş. O kadar. Çok daha ilginci, Kültür Bakanı Günay’ın, festival yönetimine yaptığı açıklaması: Orada bizim istediğimiz sanatçılar çalmıyor!” şeklinde devam ediyor. 

‘Vazgeçin, dost olun’
AKP’yi ‘sürekli kültürden kaçmakla’ suçlayan Say yazısını şöyle bitiriyor; “Çıkan sonuç şudur; bizleri sürekli, ezmekle bir yere varamadılar. Üzerimize çamurlar atıldı. Sözlerimiz çarpıtıldı. Tukaka ilan edildik. Farklı düşüncelerimiz olduğu için, ‘halk düşmanı’ damgası yedik. Ama olmuyor... Bin yalan bir gerçek ile başedemiyor. Yandaşlara notumdur; bu yanlı tutum, bu dışlamacalar, bu dejenarasyon, bu kaos, bu agresif tutum, iyi gelmeyecek size... Bundan emin olun. Bundan vazgeçin. Dost olun...”