Fazıl Say'dan Avrupa'da üç dünya prömiyeri

Fazıl Say'dan Avrupa'da üç dünya prömiyeri
Fazıl Say'dan Avrupa'da üç dünya prömiyeri

Fazıl Say, 25 Temmuz?da Salzburg Festivali?nin açılışını yapacak.

İSTANBUL - Piyanist besteci Fazıl Say, bu yaz kendisine sipariş edilen üç yeni eserin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. İlk olarak 25 Temmuz’da ‘Nirvana Yanıyor’ ile dünyanın en prestijli klasik müzik festivallerinden Salzburg Festivali’nde sahneye çıkacak Say, 2 Ağustos’ta ‘2 Piyano ve Vurmasazlar İçin Çeşitlemeler’ ile Schleswig Holstein’da, 8 Eylül’de ise ‘Trompet Konçertosu’ ile Mecklenburg Vorpommern’da olacak.
25 Temmuz’da ‘Nirvana Yanıyor (Nirvana Burning)’ ile Salzburg Festivali’nin açılışını yapacak Say’a Borusan Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. 16 dakika süren ve birbirine bağlı ‘Nirvana’ ile ‘Yangın’ adlı iki bölümden oluşan bu çalışma için Say, “İçimizdeki gizemli cennet ‘Nirvana’, ona dokunmanın tarif edilemez duygusu ve cennetimizi yakıp yıktığımız, yangın yerine çevirdiğimiz o ‘cehennemi’ anlar. Eser, kendimi anlattığım, belki hepimizi anlattığım bir konuya sahip” diyor.
Konserin bir diğer özelliği de ilk kez bir Türk orkestrasının ‘klasik müziğin kâbesi’ olarak bilinen Salzburg Festivali’ne katılması. ‘Nirvana Yanıyor’ ayrıca Fazıl Say solistliğinde aralıkta İstanbul’da, şubatta ise Özgür Aydın solistliğinde Ankara’da dinlenebilecek.  

Almanya’da iki prömiyer
Fazıl Say 2 Ağustos’ta ise Almanya’nın en büyük müzik festivali Schleswig Holstein’da, ikinci yeni çalışması ‘2 Piyano ve Vurmasazlar için Çeşitlemeler’i seslendirecek. Günümüzün süperstar vurmasazcısı Martin Grubinger ve Ferhan-Ferzan Önder Kardeşler için yazılan eserin ilk seslendirişini de kendileri yapacak.
Ve Fazıl Say, son olarak 8 Eylül’de yine Almanya’nın bir başka büyük festivali Mecklenburg Vorpommern’da ‘Trompet Konçertosu’nu ilk kez seslendirecek. Say’ın Ege’deki antik kentleri anlattığı ‘Trompet Konçertosu’nda solist Macar Trompetçi Gabor Boldoczki’ye, Zagrosek yönetimindeki Berlin Senfoni Orkestrası eşlik edecek. (Kültür Sanat)