Fazıl Say'dan dört günlük Mozart maratonu

Fazıl Say'dan dört günlük Mozart maratonu
Fazıl Say'dan dört günlük Mozart maratonu
Fazıl Say, 43. İstanbul Müzik Festivali konserleri kapsamında yarından itibaren İstanbul'un dört ayrı mekânında piyanosuyla Mozart'ın bestelerini seslendireceği dört günlük bir maratona çıkıyor.

Dünyaca ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say, 43. İstanbul Müzik Festivali konserleri kapsamında İstanbul’un dört ayrı mekânında, soluksuz bir Mozart maratonuna çıkacak. Mozart’ın konçertolarını seslendirdiği albümü ilgi gören ve bu yıl bestecinin sonatlarını içeren albümü piyasaya çıkacak olan Fazıl Say, bu maratonuyla büyük besteciye piyano sonatlarının penceresinden bakacak. Sanatçı, geçen sezonlardaki iki konserinde Mozart’ın sonatlarını seslendirdiğinde salonu dolduran Münihli dinleyicilerin beğenisini kazanmış; Berlin Konzerthaus’un yerleşik sanatçısı olarak gerçekleştirdiği 12 konserlik serinin sonunda ise Mozart Matineleri’nde sahneye çıkmış ve eleştirmenler ile müzikseverlerin övgüsünü toplamıştı.

Fazıl Say, Mozart’ın müziğini şu sözlerle anlatıyor: “Mozart’ın müziği paralel bir evren gibidir. Gülüp dans ettiğimiz bu mutluluk anlarında çalgı çaldığımızı unuturuz. Mozart’ın müziği yüzyıllardır bize hep insanların özgün ve olumlu yanlarını hatırlatır. Eserlerindeki sevinç dolu anlatım nereden gelir? Onlar zafer öyküleridir aslında: İnsan sevgisinin, eşitliğin, özgürlüğün zaferini anlatan dipdiri öyküler.”

9 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR
Fazıl Say’ın Mozart maratonu 9 Haziran Salı saat 20.30’da Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda başlıyor. Sanatçı 11 Haziran Perşembe 20.30’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi, 12 Haziran Cuma 21.00’de Heybeliada Aya Triada Manastırı, 13 Haziran Cumartesi 20.30’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahnede olacak. Konserler öncesinde ‘Mozart/ Bir Yaşamöyküsü’ kitabının yazarı Aydın Büke ile Mozart üzerine söyleşi gerçekleştirilecek. Biletler Biletix ve İKSV ana gişeden temin edilebilir.