Fazıl Say'dan 'Nazım Hikmet Oratoryosu'

Fazıl Say'dan 'Nazım Hikmet Oratoryosu'
Fazıl Say'dan 'Nazım Hikmet Oratoryosu'
Dünya şairi Nazım Hikmet Ran, ölümünün 47'nci yılında Fazıl Say'ın bestesi 'Nazım Hikmet Oratoryosu' ile Antalya'da anıldı.

Göksel YAPAR


ANTALYA-Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlediği geceyi, yaklaşık 4 bin 500 Antalyalı izledi. Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Nazım Hikmet Vakfı Başkanı oyuncu Rutkay Aziz, mikrofonu ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın'a bıraktı. Gecede rol alan sanatçılara dönerek konuşan Akaydın, “Mavi gözlü devimizin ölümünü anmıyoruz, onu yaşatıyoruz. Bu sanatçılarla bizim Cumhuriyet değerlerine daha çok bağlanmamızı sağlıyorlar” dedi. Son konuşmayı yapmak üzere davet edilen Hikmet'in arkadaşı Hıfzı Topuz, en son 48 yıl önce gördüğünü belirterek, “Sanki onu devrimci, çakı gibi haliyle karşımda görür gibiyim” diye konuştu.

KOLTUKLAR YETMEDİ
Ara verilmeden 70 dakika süren oratoryo için 4 bin koltuk sayısından daha fazla davetiye verilmesi üzerine, yüzlerce Antalyalı merdiven boşluklarına oturdu.

Piyano başında eserin bestecisi ünlü piyanist Fazıl Say geçerken, geceyi şef İbrahim Yazıcı yönetti. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Çoksesli Korosu'nun yer aldığı gecede, şairin şiirlerini ünlü oyuncu Genco Erkal yorumladı. Vokalde Sertab Erener, Güvenç Dağüstün, blok flütte İrem Alpay, Glockenspiel Elif Ceren Fitoz ve çocuk solist olarak Kansu Tanca'nın sahne aldığı gecede izleyenlerin dakikalarca ayakta alkışladığı bir an yaşandı. Bis yapılması umuduyla tiyatroyu terk etmeyen ısrarlı seyirci, 3 kez selamlandı. (dha)