Fazıl Say'ı daralttılar

Fazıl Say'ı daralttılar
Fazıl Say'ı daralttılar
Yeni sezona 11 Ekim'de merhaba diyen CRR Konser Salonu, açılış konserinin hemen ardından iki akşam üst üste Fazıl Say'ın performansına ev sahipliği yaptı. 12 ve 13 Ekim'deki konserlerde Say'a Japonya'nın tanınmış sanatçılarından Ikuko Kawai kemanıyla eşlik etti.

ERDEM KIRIM

 

Buraya kadar her şey normal, zaten yazı da tam sanat sayfalarına uygun oldu.

Bundan sonrası, beni ilgilendiren bölüme giriyor...
Konser salonunda bulunan bir grup çocuk seyirci, konserin ilgisiz bölümlerinde alkışlamaya başlayınca, Fazıl Say’ın oldukça rahatsız olduğu görüldü. Çünkü seyircilerin bir bölümü de, çocuklara uyup, alkışlara başlayınca, konserin tadı oldukça kaçtı. Klasik müzik konserlerinde çok sık rastlanan “Ne zaman alkışlayacağız” sorusuna yanıtı CRR Sanat Yönetmeni Kemal Karaöz’den aldık:

“Batı müziğinde eserler birkaç bölümden oluşur. Eserin hızlı, yavaş, final gibi bölümleri olur. Bölüm aralarında değil, eser sonlarında alkışlamak uygundur. Bunun için de dağıtılan programdan, eserin kaç bölüm olduğu takip edilebilir. “Karaöz, şunu da ekliyor: “Ancak bölüm arasında alkışlamak ayıp da değildir. Tek sakıncası şudur; sanatçı alkışlandığında seyirciyi selamlamak ister, bitmemiş eserde ayağa kalkıp selam vermek de hoş olmaz.”


    ETİKETLER:

    sanat