Fazıl Say'ın adına Türk müziği festivali

Fazıl Say'ın adına Türk müziği festivali
Fazıl Say'ın adına Türk müziği festivali

Hamburg?taki festivalde Fazıl Say, Arif Sağ?la birlikte doğaçlama yapacak.

HAMBURG - Hamburg Eyaleti Kültür Bakanlığı, 25-29 Mayıs tarihlerinde piyanist/besteci Fazıl Say’ın adıyla bir Türkiye festival düzenliyor. ‘Fazıl Say-Türk Geceleri’ etkinliğinde Say’ın yanı sıra Patricia Kopatchinskaja, Arif Sağ, Kudsi Erguner, Burhan Öcal, Baba Zula,  Mercan Dede&Secret Tribe gibi usta isimler sahneye çıkacak.
Türk müziğinin geleneksel motiflerini günümüzün ezgileriyle birleştiren Fazıl Say-Türk Geceleri’nin açılış konseri 25 Mayıs akşamı Fazıl Say’ın ‘Haremde 1001 Gece’ adlı keman konçertosuyla yapılacak. Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Luzern Senfoni Orkestrası, Patricia Kopatchinskaja ve Burhan Öcal’la çalacak.
Geleneksel mevlevi sufi müziğinin ustası ve ney sanatçısı Kudsi Ergüner’in grubu ise 26 Mayıs’ta ‘Goethe Diwan Project’i seslendirecek.
27 Mayıs’ta solo resital verecek piyanist Fazıl Say, 28 Mayıs’ta ise halk müziğinin büyük ismi Arif Sağ ile yapacağı doğaçlamalarla dinleyicilere benzersiz bir müzik şöleni vaat ediyor. İlk kez birlikte sahneye çıkacak ikili, konserde Aşık Veysel gibi unutulmaz halk ozanlarının eserlerini yorumlayacak. Aynı akşam Baba Zula da konser verecek. Etkinliklerin son günü 29 Mayıs’ta ise Mercan Dede&Secret Tribe sahnede olacak. (Kültür Sanat)