Feminist başyapıtlar Filmmor'da izlenir

Feminist başyapıtlar Filmmor'da izlenir
Feminist başyapıtlar Filmmor'da izlenir

‘Kadınlar sinema yapıyor’ sloganıyla sadece kadın sinemacıların filmlerine yer veren festival Filmmor 10 yaşında. 9-19 Mart arasında İstanbul ’da, ardından da Van, Hakkari ve Çanakkale’de sürecek etkinlikte yirmiyi aşkın ülkeden yetmiş film yer alıyor.
Festivalin 10’uncu seneye özel programının en dikkat çekici bölümlerinden biri feminist sinema tarihinden ve Filmmor’un geçmişinden filmlerin biraraya getirildiği ‘Elemtere Fiş Kem Gözlere Şiş’. ‘Feminist sinemanın 100., Filmmor’un 10. Yılı’ altbaşlıklı bölüm, sinema tarihinde feminist duyarlılıklarıyla öne çıkan kadın yönetmenlerin filmlerini topluca görmek için kaçırılmayacak bir fırsat. Amerikan yeraltı sineması efsanesi Maya Deren’in ‘Meshes of the Afternoon / Akşamüstü Kafesleri’, makaleleriyle feminist film teorisinde çığır açan Laura Mulvey’nin ‘Frida Kahlo ve Tina Modotti’si bölümün en çok ilgi uyandıran filmleri. Sally Potter’ın kariyerindeki en başarılı işi ‘Orlando’, aynı zamanda bir söyleşi de gerçekleştirecek festival konuğu Marleen Gorris’in Oscarlı ‘Antonia’sı, Agniezska Holland klasiği ‘ Avrupa Avrupa’, Agnes Varda’dan ‘Agnes’in Plajları’ da bu bölümde yer alan diğer kadın sineması klâsiklerinden. 

Yeniler de var
Feminist sinemanın daha yeni örnekleri ise ‘Kadınların Sineması’ bölümünde. Margarethe von Trotta’nın ‘Kehanet’iyle yer aldığı bölümde, Hollanda’nın Oscar aday adayı ‘Evladım Sonny’yi, Fina Torres’in Küba’da geçen ve hikayesini bildik romantik komedilerden farklı bir uslupla anlattığı ‘Havanalı Eva’ da yer alıyor. Tunus’tan kadın yönetmenlerin konuk olduğu ‘Tunus’un Yaseminleri’, Marie Mandy toplu gösterisi, cinsel kimlik meselelerini konu edinen filmlere yer veren ‘Cins-iyet-ler’ ise festivalin diğer bölümleri.