Feminist sinemanın öncüsü Chantal Akerman İstanbul Modern'de

Feminist sinemanın öncüsü Chantal Akerman İstanbul Modern'de
Feminist sinemanın öncüsü Chantal Akerman İstanbul Modern'de
İstanbul Modern Sinema, geçen yıl hayata veda eden feminist sinemanın öncüsü Chantal Akerman'ın Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı retrospektifini sunuyor. Filmmor Kadın Filmleri Festivali işbirliğiyle 10-20 Mart tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte Akerman'ın 16 filmi gösterilecek.

RADİKAL - İstanbul Modern Sinema, 10-20 Mart tarihleri arasında Filmmor Kadın Filmleri Festivali işbirliğiyle Avrupa sinemasına yön veren yönetmenlerden Chantal Akerman’ın filmlerini ağırlıyor. Etkinlik Todd Haynes, Michael Haneke, Gus Van Sant gibi dev yönetmenlerin etkilendiğini defalarca belirttikleri 5 Ekim 2015 günü aramızdan ayrılan, feminist ve deneysel sinemanın öncüsü Belçikalı yönetmen Chantal Akerman’ın Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı retrospektifi.

Michael Haneke ile başlayan, Krzysztof Kieslowski ile devam eden retrospektif serisinin üçüncüsü Chantal Akerman’a odaklanıyor. 16 filmlik programda Akerman’ın annesiyle olan ilişkisine dair çektiği dokunaklı belgesel 'No Home Movie' de dahil olmak üzere, Proust’tan uyarladığı 'Tutsak' (La Captive, 2010), son kurmaca filmi, Joseph Conrad’ın ilk romanından uyarladığı, çekimlerini Kamboçya’da gerçekleştirdiği 'Budala Almayer' de (La Folie Almayer) yer alıyor. Yönetmenin filmografisi haricinde, kendi sanatı üzerine konuştuğu Chantal Akerman, 'From Here' (2010) adlı belgesel de İstanbul Modern Sinema’da gösterilecek.

Chantal Akerman kimdir?
Kendini “Brüksel’de doğmuş, Yahudi bir kız” olarak tanımlayan Chantal Akerman ilk filmi 'Saute Ma Ville’i 18 yaşında çekti. 1975 yılında çektiği başyapıtı Jeanne Dielman ile bir kadının sıradan ev hayatında cinayetle yemek pişirmenin aynı dehşete sahip olabileceğini, “kişiselin politik” olduğunu gösterdi. Akerman, herhangi bir kategoriye girmeyi reddetse de “kadınların sineması” hikayesinde çok kilit bir rolü olduğu gibi sinema biçimine ve anlatımına getirdiği yeni önerilerle sinema tarihini değiştirmiş yönetmenlerdendir.

Bugüne kadar 40’tan fazla film yapan Chantal Akerman New York’tan İsrail’e, Güney Amerika’dan komünizm sonrası Doğu Avrupa’ya gitti. Köklerinin izini sürerek hayatındaki kayıp bağlantıların peşinden soykırımı, yersizliği, yerinden edilmeyi, kendi deyişiyle annesinin anlatamadıklarını anlattı. Kurmaca veya belgesel, her çalışmasını düz anlatı yapısından, açıklamalardan kurtarıp büyük şeyleri dillendirmemeyi tercih etti. Todd Haynes, Michael Haneke, Gus Van Sant, Sally Potter gibi yönetmenlerin etkilendiğini defalarca belirttikleri Chantal Akerman’ın son filmi 'No Home Movie' dünya prömiyerini 2015 Locarno Film Festivali’nde yapmıştı.