Feo Aladağ Berlin'de ana yarışmada

Feo Aladağ Berlin'de ana yarışmada
Feo Aladağ Berlin'de ana yarışmada
Berlinale'de yarışma programı açıklandı. Wes Anderson'dan Alain Resnais'ye usta isimlerin yer aldığı listede Feo Aladağ'ın yeni filmi de var.

Dünyanın en prestijli film festivallerinden Berlinale, yarışma programını açıkladı. 6 - 16 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek festivalde Alain Resnais, Richard Linklater, Wes Anderson gibi yıldız isimlerin yeni filmleri görücüye çıkacak yapımlardan bazıları. 23 filmlik ana programda, üç film yarışma dışı gösterilecek, diğerleri ise Altın ve Gümüş Ayı ödülleri için yarışacak. Yarışma dışı gösterilecekler arasında George Clooney’nin yeni filmi ‘Monuments Man’ de yer alıyor. Matt Damon’ın başrolünde olduğu yapım, II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin çaldığı sanat eserlerini sahiplerine ulaştırmakla görevli bir müfrezeyi konu alıyor. Bu yıl yarışmada Türkiye filmi yok. Ama Sibel Kekilli’nin başrolünü oynadığı ‘Ayrılık’la Türkiyeli izleyici tarafından tanınan Avusturyalı yönetmen Feo Aladağ, ikinci filmi ‘Inbetween Worlds’le Altın Ayı adaylarından.

Üç Çin filmi ana yarışmada

Berlin’in ana yarışmasında en çok filmi olan ülkelerden biri ise üç Altın Ayı adayı çıkartan Çin. Yapımcı James Schamus’un başkanı olduğu jüri tarafından değerlendirmenin sonuçları 15 Şubat’ta Berlin’de gerçekleştirilecek törenle açıklanacak. Konuk açısından ise Berlin hareketli bir yıl geçirecek gibi... Yarışma dışı gösterilecek filmlerden Christophe Gans’ın ‘Güzel ve Çirkin’inden Vincent Cassel ve yeni Trier filmi ‘Nymphomaniac’ın Shia LeBeouf’lu, Charlotte Gainsbourg’lu, Uma Thurman’lı kadrosu Berlinale izleyicilerinin kırmızı halıda görmeyi bekleyeceği isimlerden. Linklater’ın ‘Boyhood’unda oynayan Ethan Hawke, Patricia Arquette, Rachid Bouchareb’in ‘Two Men in Town’undan Forest Whitaker, Harvey Keitel, Anderson’ın ‘The Grand Budapest Hotel’inden Jude Law, Tilda Swinton gibi yıldızlar da olası Berlin ziyaretçilerinden.