Feriye'de festival gibi 'film günleri'

Feriye'de festival gibi 'film günleri'
Feriye'de festival gibi 'film günleri'
Yeni Sinema Hareketi, ilk icraatını gerçekleştiriyor. 23 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Feriye Sineması'nda Türk filmlerinin gösterileceği bir etkinlik düzenliyor. Toplam 150 ödül kazanmış 17 filmin yönetmen ve oyuncuları da izleyiciyle buluşacak

İSTANBUL - Bir süredir kapalı olan Ortaköy Feriye Sineması, Türkiye’nin yeni sinematek’i olma yolunda... Mart ayı sonunda bir basın toplantısıyla kendini tanıtan Yeni Sinema Hareketi, arayı fazla açmadan elini taşın altına soktu ve 23 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Feriye Sineması’nda Yeni Sinema Günleri adlı pek çok ödüllü filmin gösterileceği festival tadında bir etkinlik düzenliyor. Türk Telekom’un desteğini de arkasına alan Yeni Sinema Hareketi’nin etkinlik programında yurtiçi ve yurtdışında pek çok festivale katılmış ve toplam 150 ödül kazanmış 17 film yer alıyor.

Her seansta ayrı bir filmin gösterileceği etkinlikte yer alan filmler şöyle: Pelin Esmer’e Adana’da en iyi film ödülü kazandıran ‘11’e 10 Kala’, Altın Portakal’da en iyi film seçilen İnan Temelkuran’ın ‘Bornova Bornova’, bol ödüllü belgesel ‘Bu ne Güzel Demokrasi!’, Ayça Damgacı’ya sayısız ödül kazandıran Hüseyin Karabey’in filmi ‘Gitmek’, bu yıl SİYAD ödüllerini süpüren Reha Erdem’in ‘Hayat Var’, Murat Düzgünoğlu’nun Bursa İpek Yolu Festivali’nde özel ödül aldığı ‘Hayatın Tuzu’, Mehmet Eryılmaz’ın panayır güzellemesi ‘Hazan Mevsimi’, prömiyerini Venedik’te yapan Selim Evci’nin ‘İki Çizgi’, Adana’da sayısız ödül kazanan Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın ‘İki Dil Bir Bavul’, Nergis Öztürk’e Altın Portakal’da en iyi kadın oyuncu ödülü kazandıran Zeki Demirkubuz’un ‘Kıskanmak’, Derviş Zaim’e pek çok yönetmen ödülü kazandıran ‘Nokta’, San Sebastian’da en iyi film seçilen Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Pandora’nın Kutusu’, neredeyse her festivalden ödülle dönen Özcan Alper’in ‘Sonbahar’, Venedik’in ana yarışma bölümüne katılan Semih Kaplanoğlu’nun ‘Süt’, Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da yönetmen ödülü aldığı ‘Üç Maymun’, Seyfi Teoman’ın bol ödüllü ilk filmi ‘Tatil Kitabı’ ve Rotterdam Festivali’nde en iyi film seçilen Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Uzak İhtimal’ filmleri. Seanslar ise 12.00, 14.14, 16.30, 18.45, 21.00’de.

Feriye yeniden açılıyor
Yeni Sinema Günleri, benzeri etkinliklerden farklı olarak, bizzat filmin yönetmen ve yapımcıları tarafından organize ediliyor. Sinemaseverler, film gösterimlerinin ardından sinemanın kafesinde düzenlenecek söyleşilerle yönetmen, yapımcı ve oyuncularıyla buluşma fırsatı yakalayacak.
Etkinliğin, kısa bir süre önce film gösterimlerini durdurmak zorunda kalan Ortaköy Feriye Sineması’nda yapılmasının da özel bir anlamı var. Umut Sanat, bu etkinlik için Feriye Sineması’nı 17 gün boyunca yeniden açacak. İstanbul’da sinemaların ardı ardına kapandığı günümüzde Yeni Sinema Günleri, sinemada film izlemenin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Etkinlik aynı zamanda, sinemanın ‘filmi üretenlerle seyirci arasındaki etkileşimle’ bambaşka bir deneyime dönüşebileceğini hatırlatmak istiyor.
Ayrıntılı gösterim programı www.yenisinemahareketi.com adlı internet sitesinden edinilebilir. Tel: 0212 236 28 64 (Kültür Sanat)