Festival Başkanı Tan: Kültür Bakanlığı'ndan telefon geldi...

Festival Başkanı Tan: Kültür Bakanlığı'ndan telefon geldi...
Festival Başkanı Tan: Kültür Bakanlığı'ndan telefon geldi...
'Bakur' adlı belgeselin 34. İstanbul Film Festivali'ndaki gösteriminin iptaliyle ilgili yankılar sürüyor. Kültür Bakanlığı'nın "Eski yazıyı yeniymiş gibi göstermekle" suçladığı festivalin direktörü Azize Tan, CNN Türk'e yaptığı açıklamada "Cuma günü Kültür Bakanlığı'ndan telefon geldi. Cumartesi günü de kanun maddesini hatırlatan eski yazıyı yeniden mail attılar. Sonra emniyetten görevliler geldi..." diye konuştu.

RADİKAL - Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönettiği ‘Bakur’ belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin iptalinin yankıları sürüyor. Kültür Bakanlığı, dün yaptığı yazılı açıklamada “Söz konusu yazı festival yönetimine yeni gönderilmemiş olup, ilgili mevzuatın hükümlerinin hatırlatıldığı 9 Ocak 2014 tarihinde gönderilen genel bir bilgilendirme yazısıdır” denilerek, İKSV’yi eski yazıyı yeniymiş gibi göstermekle suçlamıştı. Bu gelişmenin ardından CNN Türk’te Mirgün Cabas’ın “Her Şey” programına konuşan festival direktörü Azize Tan ise Kültür Bakanlığı’ndan hem telefon hem de mail geldiğini anlattı.

Kültür Bakanlığı 'Bakur' sansüründe İKSV'yi suçladı!

Azize Tan’ın açıklamaları şöyle: “Festivalin ilk haftasında, 8 Nisan’da bir yerli belgesel, 11 Nisan günü de 5 tane kısa filmin gösterimi yapıldı. Bu filmlerin de kayıt tescil ya da eser işletme belgesi yoktu. Oralarda bir sorun olmadı. Biz cuma akşamı bir telefon aldık. Cumartesi günü de bakanlıktan bir mail geldi. Telefonda filmlerle ilgili kayıt tescil belgesi olup olmadığı soruldu. Biz de SEK’ten (Sanatsal Etkinlikler Komisyonu) aldığımız izin yazımızı bakanlığa gönderdik. Festivalin içeriğinden festival komitesinin sorumlu olduğu ama festivalin düzenlenmesinde bir sakınca olmadığına dair bir yazı... Cumartesi günü de bir e-maille 2014 yılının ocak ayında sadece bize değil tüm festivallere gönderdikleri ilgili kanun maddesini hatırlatan yazıyı bir kere daha gönderdiler. Bu sırada hem 11 Nisan Cumartesi günü hem 12 Nisan Pazar günü emniyetten görevliler gelip eser işletme ya da kayıt tescil belgesi olmayan bir filmin gösteriminin orada yapılacağının bilgisini aldıklarını ve yapılıp yapılmayacağını denetlemeye geldiklerini söylediler...”

Sırrı Süreyya Önder'den Bakur açıklaması

Festival de sansüre tepkili, yarışmalar ve kapanış iptal

'İktidarla uğraşmaya aklı yetmeyen sinema da yapmasın'

Radikal Halk Ödülü de iptal


  http://www.radikal.com.tr/133543013354302

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hiç mi itiraz etmediniz? - user974127

  Eser sahibinin haklarını korumaya yönelik bir düzenleme iktidar tarafından sansür aracına dönüştürülüyor. İKSV'nin hukukçuları yok mu? Elinizde hukuksal açıdan onlarca argüman varken bunların hiçbirini kullanmayıp filmi yayından kaldırmak suça ortaklık etmektir. Hiç kıvırmayın!

  direnmeme gerekçesi - user974127

  polis tescil belgesi olmayan film var mı diye denetlemeye gelmiş. tamam. iksv ne yapmış peki? "var ama vallahi billahi göstermeyeceğiz polis abi" mi demişler? iksv'nin hukuk danışmanı yok mu? polis "kapatın bu vakfı" deseydi hiç sorgulamadan kapıya kilidi vuracaklar mıydı?