Festival Bilgi'de devam ediyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi mayıs
ayının ilk haftasında festivalcilere hoş bir sürpriz yapıyor.

İSTANBUL - İstanbul Bilgi Üniversitesi mayıs
ayının ilk haftasında festivalcilere hoş bir sürpriz yapıyor. Pazar akşamı sona eren 20. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin
'Ustalara Saygı' bölümünde yer alan Fransız sinemasının iki dev ismi Bertrand Tavernier ve Marcel Carne dört filmiyle Bilgi'ye konuk oluyor. Bilgi'de Sinema'da bugün başlayan ve 7 Mayıs'a kadar sürecek olan 'Festivalden Ustalar' başlığındaki etkinlik, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ile İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın katkılarıyla gerçekleşiyor.
Fransız sinemasının iki devi
Fransız sinemasının en değerli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Marcel Carne'nin, 'Cennetin Çocukları' 'şiirsel gerçekçilik' akımına öncülük eden filmlerden. Bu akımın ilk gerçek klasiği sayılan 'Sisler Rıhtımı' da 'Festivalden Ustalar'da izlenebilir. Bertrand Tavernier ise 1975 Cesar Ödülleri'nde kendisine En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran, Fransız Devrimi ateşinin tutuştuğu bir geçiş döneminde saraydaki yaşamı betimleyen tarihi bir film 'Şölen Başlasın' ve izleyiciyi sakin ve sevecen bir dünyada gezintiye çıkardığı 'Kırda Bir Pazar'la mayısın ilk haftasında Bilgi'ye konuk oluyor. 'Kırda Bir Pazar'ın Tavernier'ye 1984 yılında Cannes Film Festivali'nde de En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdığını da söylemekte fayda var. Bilgi için Tel: 0212 293 50 10 (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    İstanbul