Festival bu kez kentte

Ekonomik krizin bükemeyeceği el yok gibi. Haftalar öncesinden çadır, uyku tulumu olayına giren gençlik...

İSTANBUL - Ekonomik krizin bükemeyeceği el yok gibi. Haftalar öncesinden çadır, uyku tulumu olayına giren gençlik, 'Miller H2000 Müzik Festivali'nin maddi sıkıntılar sebebiyle Ömerli yerine Maslak Venue'de gerçekleşeceğini duyunca yıkıldı. Bu üzücü olaya festivalin iki gün boyunca
'konaklamasız' yapılacağı gerçeği de eklenince acı bir kat daha arttı haliyle. Lakin paniğe gerek yok. Çünkü H2000, mekân değişikliğinin gençlikte açtığı yarayı müthiş konuklarıyla saracağa benziyor.
Hem açık hem kapalı mekanlâr
Miller sponsorluğunda 23 ve 24 Haziran tarihlerinde Maslak Venue'nün açık ve kapalı mekânlarında gerçekleşecek festivalde Tindersticks, Him, The Gathering, State of Bengal, Banco de Gaia, Kurban, Aylin Aslım ve Rebel Moves arz-ı endam edecek. Festivalin DJ kafilesindeyse Sasha, Steve Lawler, Sander Klainenberg, Jan Carbon, Jamie Anderson, Mert Yücel, Göknil Gökmen, Barış Bardakçı ve Evren+Evren var. 23 Haziran saat 18.00'de Rebel Moves'un konseri ile başlayacak festival, 24 Haziran'da gecenin geç saatlerine kadar devam edecek.
Hiç şüphesiz festivalin en merakla beklenen grubu Tindersticks. İngiliz grup, vokalde Stuart Staples, kemanda Dickon Hinchcliffe, keyboard'da Dave Boulter, gitarda Neil Fraser, basta Mark Colwill ve davulda Al McCauley'den kurulu. Topluluk ilk ep'leriyle Melody Maker tarafından 'Yılın Albümü' sıfatıyla ödüllendirilmişti. Grup solistleri Staples'ın, Joy Divison, Ian Curtis ve Lee Hazlewood izleri taşıyan vokali, melodik, etkileyici ve Nick Cave'i andıran müzikleriyle 23 Haziran akşamı saat 21.00'de H2000'nde kendilerini dinlemeye gelenlere sıkı bir müzik ziyafeti çekecek.
H2000'in diğer mühim gruplardan biri de State Of Bengal. Asian Dub Foundation, Fun-Da Metal gibi onlar da Büyük Britanya'daki Asian underground müziğini icra ediyorlar.
Nusret Fatih Ali Khan'ın 'Shadow'una,
Björk'ün 'Homogenic' dünya turnesi 'Hunter'a ve Massive Attack'ten Daddy G.'nin ısrarları üzerine 'Inertia Creeps'e yaptıkları remikslerden tanıyoruz. State Of Bengal festivalde Hint folku, breakbeat, turntable çalışmalarının da yer aldığı ikinci kuşak Asyalı müziklerini sergileyecek.
Ve tabii ki DJ âleminin kralı Sasha. O da bu yıl H2000 nedeniyle ülkemize geliyor. Bugüne kadar The Chemical Brothers, Madonna gibi sıkı isimlerle çalışmış Sasha'nın en büyük özelliği her ne kadar elektronik müzik yapsa da işin duygu yönünü hiçbir zaman es geçmemesi. Kendileri geçen yıl DJ Magazine tarafından dünya çapındaki 100 DJ arasından birinci seçildi.
Daha pek çok yerli yabancı şarkıcı ve DJ'in sahne alacağı Miller H2000 Müzik Festivali'nin biletleri kapıdan tek gün
için 35 milyon lira, iki gün içinse 45 milyon lira. Ayrıntılı bilgiye
'www.h2000musicfestival.com'dan ulaşabilirsiniz. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Madonna