Festival Emek protestosuyla başladı

Festival Emek protestosuyla başladı
Festival Emek protestosuyla başladı

Mussollini?nin hep inkâr ettiği oğlunun annesi Ida Dalser?in hikâyesini anlatan ?Yenmek?te Giovanna Mezzogiorno oynuyor.

29. İstanbul Film Festivali'nin açılış töreni Emek Sineması için yapılan protestolara sahne oldu. İKSV Başkanı Eczacıbaşı, Emek'in bir an önce kültür yaşamına dönmesini umduğunu söyledi

İSTANBUL - İKSV’nin büyük İstanbul festivallerinin ilki 29. İstanbul Film Festivali’nin açılışı protestolara sahne oldu. Açılış töreninde bazı davetliler, bugüne kadar festivalin ana mekânlarından olan Emek Sineması’nın kapalı olmasını protesto etti.
Akbank sponsorluğunda düzenlenen festivalin açılışı dün gece Lütfi Kırdar’da yapıldı. Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ile Yetkin Dikinciler’in üstlendiği gecede ‘Cepteki Yumruklar’, ‘Annemin Gülümsemesi’, ‘Günaydın, Gece’ gibi filmlerle tanınan İtalyan sinemasının büyük yönetmenlerinden Marco Bellocchio’ya yaşam boyu başarı, oyuncu Kadir İnanır, kurgucu Mevlüt Koçak ile yönetmen Feyzi Tuna’ya da sinema onur ödülü sunuldu. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı tören Bülent Eczacıbaşı’nın da İKSV Başkanı olarak katıldığı ilk törendi.
Eczacıbaşı sahneye çıktığında balkonda bulunan bir grup davetli borazanlarını çıkararak öttürmeye başladı. Eczacıbaşı konuşmasına devam etti. Bu sırada salondan bir kişi de ayağa kalkıp “Emek Sineması’nı yıkacak mısınız” diye bağırdı. Eczacıbaşı, Emek Sineması olmadan festival yapmanın üzüntüsünü dile getirdi ve sinemanın bir an önce restore edilerek İstanbul’un kültür yaşamına umduğunu söyledi. Protestolar Bakan Günay konuşması için sahneye çıktığında da sürdü. Bu kez özel davetlilerin bulunduğu ön sıradan iki kişi ayağa kalkarak borazanlarını öttürdü.  Günay “İstanbul’un kültür mekânları konusunda eksikliğinin olduğunun farkındayız. Emek olsun, AKM olsun buraların bir an önce İstanbul’un kültür yaşamına katılması için çalışıyoruz” diye konuştu.
16 gün sürecek festivalde günün öne çıkan filmlerine gelince...  Günün filmi Akbank Galaları kapsamında gösterilen ünlü moda tasarımcısı Tom Ford’un yönettiği ‘Tek Başına Bir Adam’. İngiliz profesör George’un, sevgilisi Jim’in ölümünden sonra intihara hazırlandığı ‘bir gün’ün hikâyesini anlatan film, başroldeki Colin Firth’e en iyi erkek oyuncu dalında BAFTA ödülü ve Altın Küre adaylığı kazandırmıştı. Julianne Moore ve Matthew Goode’un da rol aldığı film, Venedik’te Eşcinsel Altın Aslan ödülünü almıştı.
Açılışta yaşam boyu başarı ödülü alan Marco Bellocchio’nun son filmi ‘Yenmek’ yönetmenin de katılımıyla saat 16.00’da Atlas’ta seyirciyle buluşacak. Mussolini’nin varlığını inkar ettiği oğlunun annesi Ida Dalser’in hikâyesini anlatan film, Ferzan Özpetek’in ‘Arka Pencere’sinden anımsadığımız Giovanna Mezzogiorno’ya pek çok festivalde en iyi kadın oyuncu ödülü kazandırdı.
Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilen ‘Kısırdöngü’, ‘Yaratık’ın yönetmeni Bong Joon-Ho’nun yeni filmi ‘Ana’, LG ile Gece yarısı Çılgınlığı kuşağında gösterilen İsveçli yazar Stieg Larsson’un Türkiye’de de yayımlanan Millennium Üçlemesi serisinden uyarlanan ‘Ejderha Dövmeli Kız’, Chiara Mastroianni’nin oynadığı ‘Hayır Kızım Dansa Gitmek Yok’ günün öne çıkan diğer filmleri. (Kültür Sanat)