Festival Emek protestosuyla başladı

Festival Emek protestosuyla başladı
Festival Emek protestosuyla başladı
29. İstanbul Film Festivali'nin açılış töreni Emek Sineması için yapılan protestolara sahne oldu. İKSV Başkanı Eczacıbaşı, Emek'in bir an önce kültür yaşamına dönmesini umduğunu söyledi

İSTANBUL - İKSV’nin büyük İstanbul festivallerinin ilki 29. İstanbul Film Festivali’nin açılışı protestolara sahne oldu. Açılış töreninde bazı davetliler, bugüne kadar festivalin ana mekânlarından olan Emek Sineması’nın kapalı olmasını protesto etti.
Akbank sponsorluğunda düzenlenen festivalin açılışı dün gece Lütfi Kırdar’da yapıldı. Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ile Yetkin Dikinciler’in üstlendiği gecede ‘Cepteki Yumruklar’, ‘Annemin Gülümsemesi’, ‘Günaydın, Gece’ gibi filmlerle tanınan İtalyan sinemasının büyük yönetmenlerinden Marco Bellocchio’ya yaşam boyu başarı, oyuncu Kadir İnanır, kurgucu Mevlüt Koçak ile yönetmen Feyzi Tuna’ya da sinema onur ödülü sunuldu. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı tören Bülent Eczacıbaşı’nın da İKSV Başkanı olarak katıldığı ilk törendi.
Eczacıbaşı sahneye çıktığında balkonda bulunan bir grup davetli borazanlarını çıkararak öttürmeye başladı. Eczacıbaşı konuşmasına devam etti. Bu sırada salondan bir kişi de ayağa kalkıp “Emek Sineması’nı yıkacak mısınız” diye bağırdı. Eczacıbaşı, Emek Sineması olmadan festival yapmanın üzüntüsünü dile getirdi ve sinemanın bir an önce restore edilerek İstanbul’un kültür yaşamına umduğunu söyledi. Protestolar Bakan Günay konuşması için sahneye çıktığında da sürdü. Bu kez özel davetlilerin bulunduğu ön sıradan iki kişi ayağa kalkarak borazanlarını öttürdü. Günay “İstanbul’un kültür mekânları konusunda eksikliğinin olduğunun farkındayız. Emek olsun, AKM olsun buraların bir an önce İstanbul’un kültür yaşamına katılması için çalışıyoruz” diye konuştu.
16 gün sürecek festivalde günün öne çıkan filmlerine gelince... Günün filmi Akbank Galaları kapsamında gösterilen ünlü moda tasarımcısı Tom Ford’un yönettiği ‘Tek Başına Bir Adam’. İngiliz profesör George’un, sevgilisi Jim’in ölümünden sonra intihara hazırlandığı ‘bir gün’ün hikâyesini anlatan film, başroldeki Colin Firth’e en iyi erkek oyuncu dalında BAFTA ödülü ve Altın Küre adaylığı kazandırmıştı. Julianne Moore ve Matthew Goode’un da rol aldığı film, Venedik’te Eşcinsel Altın Aslan ödülünü almıştı.
Açılışta yaşam boyu başarı ödülü alan Marco Bellocchio’nun son filmi ‘Yenmek’ yönetmenin de katılımıyla saat 16.00’da Atlas’ta seyirciyle buluşacak. Mussolini’nin varlığını inkar ettiği oğlunun annesi Ida Dalser’in hikâyesini anlatan film, Ferzan Özpetek’in ‘Arka Pencere’sinden anımsadığımız Giovanna Mezzogiorno’ya pek çok festivalde en iyi kadın oyuncu ödülü kazandırdı.
Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilen ‘Kısırdöngü’, ‘Yaratık’ın yönetmeni Bong Joon-Ho’nun yeni filmi ‘Ana’, LG ile Gece yarısı Çılgınlığı kuşağında gösterilen İsveçli yazar Stieg Larsson’un Türkiye’de de yayımlanan Millennium Üçlemesi serisinden uyarlanan ‘Ejderha Dövmeli Kız’, Chiara Mastroianni’nin oynadığı ‘Hayır Kızım Dansa Gitmek Yok’ günün öne çıkan diğer filmleri. 

Festival'de bugün

ATLAS
11.00 Suç Unsuru
13.30 Paris’te Son Konser
16.00 Yenmek
19.00 Kısırdöngü
21.30 Tek Başına Bir Adam
24.00 Ejderha Dövmeli Kız

YENİ RÜYA
11.00 Hayır Kızım, Dansa Gitmek Yok
13.30 Beş Parmak
16.00 Ana
19.00 Islık Çalmak İstersem, Çalarım
21.30 Kafa 1500

SİNEPOP
11.00 Eamon
13.30 Tehruh
16.00 Erkek Gİbi Ölmek
19.00 Çöpcinsel
21.30 Kaderini Arayan Adam

BEYOĞLU
11.00 Kutsal Direniş
13.30 Bahar Sarhoşu
16.00 Ölümsüz Kadın
19.00 Yeşil Günler
21.30 Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

KADIKÖY
11.00 Troçki
13.30 Yepyeni Bir Hayat
16.00 Bendeniz Don Juan
19.00 Yuva
21.30 Kadın, Silah ve Erişte

NİŞANTAŞI CİTY’S
11.00 Aşk Yuvası
13.30 Eleanore’un Sırrı
16.00 Getirin Kellesini
19.00 Paris’e Beş Saat