Festival gibi kapanış

Film festivali, önceki gece bol ödüllü ve tebessümlü bir törenle kapandı.

İSTANBUL - Film festivali, önceki gece bol ödüllü ve tebessümlü bir törenle kapandı. On altı ödülün dağıtıldığı gecede Radikal Halk Ödülleri'ni 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar' için Serdar Akar'a, 'Keyif Evi' için filmin dağıtımcısı Çağatay Atasağun'a Simge Reklam Grup Başkanı Viki Habif verdi.
Geceye Yunanistan Kültür Bakanı Venizelos bizzat katılırken Türkiye Kültür Bakanı'nı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Akbulut temsil etti. Hükümeti temsilen katılan ise Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan oldu.
Yaşam Boyu Başarı Ödülleri'ni alan Roger Corman ve Taviani kardeşlerden Vittorio Taviani, festivalin genç ve dinamik yönünden övgüyle söz ettiler.
Dört ödüllü 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar'ın yönetmeni Serdar Akar, "Şimdi, 'bu ödül benim için çok önemli'nin ne demek olduğunu anladım" biçiminde tek cümlelik bir konuşmayla yetindi. Akar'ın gişede başarısız olan ama bol ödül toplayan filmi önümüzdeki
sezon tekrar gösterime girecek. Basın
sponsorluğunu Radikal'in üstlendiği, 'Herkes Kendi Evinde'nin yönetmeni ve eski Radikal yazarı Semih Kaplanoğlu ise En İyi Ulusal Film Ödülü'nü alırken "Bu ödülle yeni sinema dilini araştıracak iyi başka filmler çekmek için gerekli motivasyonu buldum" dedi. Kaplanoğlu'nun yakında gösterime girecek filmi için Radikal okurlarına özel bir gösterim düzenlenecek.
Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği FIPRESCI'nin 'Kâfurun Kokusu, Yaseminin Rayihası' filmine verdiği ödülü almak için sahneye çıkan İran'ın İstanbul Kültür Ataşesi Ali Reza Nazari, bir şeyler söylemesi istenince uzun ve Farsça bir konuşma yaptı. Çevirmen bulunmadığı için salondakiler bu konuşmadan hiçbir şey anlamadı.
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Alman oyuncu Hannelore Elsner'e verme görevi Halit Refiğ'indi. Refiğ, ödülü verdikten sonra 1958'de Hannolere'yi nasıl keşfettiğini anlatmaya koyuldu. Ancak konuşma, 20. dakikada seyircilerin ve Elsner'in müdahalesiyle yarım kaldığı için kimse hikâyenin sonunu öğrenemedi. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  İran

  ,

  Türkiye

  ,

  Yunanistan

  ,

  İstanbul