Festivalde bir dünya prömiyeri

Festivalde bir dünya prömiyeri
Festivalde bir dünya prömiyeri
42. İstanbul Müzik Festivali'nin günümüzün büyük bestecilerinden Alexander Raskatov'a sipariş etiği 'Yabanda Çığlık' (Crying in the Wilderness) adlı eserin dünya prömiyeri bu akşam Aya İrini'de.

42. İstanbul Müzik Festivali, bu akşam saat 20.30’da Aya İrini’nin büyüleyici atmosferinde bir dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak. Festival tarafından günümüzün büyük bestecilerinden Alexander Raskatov’a sipariş edilen ‘Yabanda Çığlık’ (Crying in the Wilderness) adlı eserin dünyadaki ilk seslendirilişinde, festivalin yerleşik konuk orkestrası Sinfonia Varsovia ile Varşova Filarmoni Korosu sahnede olacak. Tamamen Alexander Raskatov’un yapıtlarına adanan gecede, orkestrayı Andres Mustonen yönetecek. Günümüzün en önemli viyolacısı Yuri Bashmet’in solist olarak yer alacağı konserde ayrıca Alexander Raskatov’un Yuri Bashmet’in 50. doğum günü için bestelediği viyola konçertosunun Türkiye prömiyeri de yapılacak.
Alexander Raskatov, festivalin siparişi üzerine bestelediği ‘Yabanda Çığlık’ adlı yapıtını şöyle anlatıyor: “Bu kompozisyonumu yazarken, Rus kültürünü önemli ölçüde etkilemiş ve 4. yüzyılın en büyük spiritüel şairlerinden biri olan Suriyeli Ephrem’in 6 metnini baz aldım. Bu 6 metinden yola çıkarak da, yazdığım eser 6 bölümden oluşuyor. Bölümlerin her birinde ise şiirin kendisindeki ‘günah çıkarma duygusu’nu muhafaza etmek istedim. Müzikal araştırmalarım beni geçmiş yüzyılların derinliğine kadar götürdü. Amacım, müzik kültürlerindeki en eski elemanlar hakkında kendi düşüncemi oturtmaktı.”
Polonya-Türkiye ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları çerçevesindeki konser öncesi 19.30’da Alexandra Ivanoff moderatörlüğünde Alexander Raskatov ile bir söyleşi de düzenlenecek.