Festivalde Bugün (7 Nisan)

Festivalde Bugün (7 Nisan)
Festivalde Bugün (7 Nisan)
İstanbul Film Festivali üçüncü gününde. Günün filmi olarak Ralph Finnes imzalı 'Görünmeyen Kadın öne çıkarken, salonlarda ve mekanlarda festival tüm hızıyla sürüyor.


FİLMİ: GÖRÜNMEYEN KADINBüyük yazar Charles Dickens’ın ‘yasak’ aşkı Nelly Ternan’ın yaşamını gözler önüne seren ‘Görünmeyen Kadın’, bu akşam (21.30 Atlas) 33. İstanbul Film Festivali’nin Akbank Galaları’nda Türkiye prömiyeri yapıyor. Holllywood’un yıldız oyuncusu Ralph Fiennes’in yönetip başrolünde oynadığı filmde Felicity Jones, Kristin Scott Thomas da var.
21.30, Atlas

BİR AİLENİN BİRBİRİNE YABANCILAŞMA HİKÂYESİ Andrea Pallaoro’nun pastoral bir aile portresinden bir ailenin adım adım parçalanışına dönüşen hikâyesiyle bol ödüllü filmi Medealar yabancılaşma, samimiyet, tutku, umutsuzluk ve gönül yarasının nasıl algılandığını mercek altına alıyor. Dün festival izleyiciyle buluşan filmin yönetmeni Andrea Pallaoro bugün Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda 13.30’daki gösterime de katılacak.

KOMEDİ İLE DRAM ARASINDA BİR YERDE The Full Monty’nin yapımcısı Uberto Pasolini, ikinci yönetmenlik denemesi Durgun Hayat ’ta kimi kimsesi olmayan kişiler öldüğünde onların akrabalarını araştıran sıradan sosyal hizmet görevlisi John’un hayatını perdeye aktarıyor. Venedik Film Festivali Ufuklar ve Eleştirmenler bölümlerinde En İyi Yönetmen ödülünü alan Uberto Pasolini festivalin konuğu olarak Atlas Sineması’nda 19.00’daki gösterime katılacak.

SURİYE’DEKİ İÇ SAVAŞ VE DEVRİMCİ GENÇLER Dünyanın en saygın belgesel film festivallerinden IDFA’nın bu yıl açılış filmi olan ve Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması–Belgesel dalında Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Humus’a Dönüş, Suriye’nin Humus şehrinden devrimci gençlerin bir portresi. Yönetmen Talal Derki üç yıl boyunca biri milli takım golcüsü, diğeri kameraman iki yakın arkadaşı pasif direnişten silahlı mücadeleye doğru takip ediyor. NTV Belgesel Kuşağı’nın öne çıkan yapımlarından Humus’a Dönüş’ün Beyoğlu Sineması 19.00’daki gösterimine katılacak yönetmen Talal Derki yarın “Savaş Zamanı Belgesel Yapmak” adlı bir söyleşi de gerçekleştirecek.

JAPON MASALINDA ‘İNSAN’I ARAMAK Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti, ikinci uzun metrajlı filmleri Ningen’in ikinci gösterimi için bugün Atlas Sineması’nda 19.00’daki gösterime katılacaklar.

İSVEÇ’TEN KAÇMA HAYALLERİ Ester Martin Bergsmark’ın partneri Eli Leven’in yazdığı kitaptan uyarladığı Rotterdam Kaplan Ödüllü filmi İnceldiği Yerden Kopsun, androjen Sebastian ve onun kanatsız meleği, deri ceketli hetero genç adam Andreas’ın hikâyesini anlatıyor. Festivalin yeni bölümlerinden “Nerdesin Aşkım” kapsamında izlenebilecek filmin Feriye Sineması 21.30’daki gösterimine Ester Martin Bergsmark konuk oluyor.

ANILAR ARASINDA ÖZEL GÖSTERİM Festival kapsamında özel bir gösterimle izleyicilerle buluşacak olan Aykan Safoğlu’nun Oberhausen Kisa Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan kısa filmi Kırık Beyaz Laleler, zenci ve eşcinsel yazar kimliğiyle tanınan James Baldwin’in İstanbul’da geçirdiği uzun zamanı merkezine alan kurgusal bir diyalog olarak tasarlandı. Atlas 3 21.30’daki gösterime filmin yaratıcısı Aykan Safoğlu katılacak. Kırık Beyaz Laleler, Isaac Julien’in Langston’ı Ararken filmiyle birlikte gösteriliyor.

KİM KORKAR EURIMAGES BAŞVURUSUNDAN? Köprüde Buluşmalar kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da Film Geliştirme ve Yapım Aşaması Atölyeleri’nin yanı sıra sinema profesyonellerine yönelik birçok panel de düzenlenecek. Özellikle ortak yapım projesi olan ve proje geliştiren yapımcıları hedefleyen “Avrupa ortak yapımları için Eurimages desteğine online başvuru” başlıklı bu ilk panelde Eurimages Proje Yöneticisi Susan Newman ile deneyimli yapımcılar Nadir Öperli (Bulut Film) ve Emine Yıldırım (Giyotin Film) Eurimages’ın yeni online ortak yapım desteği başvurusu hakkında bilgi verecekler. Yapımcılar deneyimlerini paylaşırken başvurunun püf noktalarına da değinecekler.
Akbank Sanat’ta 10.00’da başlayacak panel için onthebridge@iksv.org adresine mail atılarak rezervasyon yapılması gerekmektedir.

GÖSTERİM PROGRAMI

Atlas11.00- Her Şey Onun İyiliği İçin
13.30- Şeytan Düğümü
16.00- Dilsiz
19.00- Durgun Hayat
21.30- Görünmeyen Kadın (Gala)

Atlas 2
11.00- Dehşetin Bedeli
13.30- Bir Masumiyet Anı
16.00- 3 Oyunculuk Egzersizi
19.00- Ningen
21.30- Hrustalyov, Arabamı Getir!

Atlas 316.00- Polonya Deneysel Canlandırma Sineması 1
19.00- 30 Yaşında Ölmek
21.30- Kırık Beyaz Laleler - Langston´u Ararken

Beyoğlu
11.00- Şiddete Dair
13.30- Babil Okulu
16.00- Gökyüzüne Teğet
19.00- Humus’a Dönüş
21.30- Pussy Putin’e Karşı

Feriye
11.00- Arkadaşım İvan Lapşin
13.30- Sıfır Teorisi
16.00- Yalnızlar Rıhtımı
19.00- Gemide
21.30- İnceldiği Yerden Kopsun

Nişantaşı Citylife (City’s)11.00- Zevk Uğruna
13.30- Medealar
16.00- Bizden İyisi Yok
19.00- Umudun Peşinde
21.30- Kaos

Rexx11.00- Kefaret + Kısalar
13.30- Diplomasi
16.00- Kraliçe Margot
19.00- Betlehem
21.30- Büyük Budapeşte Oteli

İstanbul Modern11.00- Aysel Bataklı Damın Kız
13.30- Yatık Emine