FESTİVALDE BUGÜN (9 NİSAN)

FESTİVALDE BUGÜN (9 NİSAN)
FESTİVALDE BUGÜN (9 NİSAN)
İstanbul Film Festivali tüm hızıyla devam ediyor. İşte 9 Nisan'ın film gösterimleri ve öne çıkan etkinlikler.

VİDEO ART VE TÜRK SİNEMASI

Türkiye ’de Sinemada Neler Oluyor” sohbetlerinde bugün “Video Art ve Türk Sineması” başlığıyla, sanat ve filmin çakıştığı, ayrıştığı o ince ama bereketli çizgide duran video art’ın, Türk sinemasındaki yeri nedir, ne zaman , nerede buluşur gibi sorulara yanıtlar aranacak. Zeyno Pekünlü ve CANAN’ın katılımcısı olduğu panel İstanbul Modern’de 16.00’da gerçekleştirilecek. Panelde simultane çeviri yapılacaktır.

NERDESİN AŞKIM?

Rotterdam Kaplan Ödülü sahibi filmi İnceldiği Yerden Kopsun’un bir önceki günkü gösterimine katılan Ester Martin Bergsmark ve senaryo yazarı Eli Leven bu kez filmin Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda 13.30’daki gösterimine konuk oluyor.

SURİYE’DEKİ İÇ SAVAŞ VE DEVRİMCİ GENÇLER

Festival kapsamında dün “Savaş Zamanı Belgesel Yapmak” adlı söyleşisi yapılan yönetmen Talal Derki’nin “NTV Belgesel Kuşağı”nın öne çıkan yapımlarından Humus’a Dönüş filmini kaçıranlar üzülmesin. Bugün Beyoğlu Sineması 13.30’da bir kez daha yönetmenin katılımıyla bir gösterim gerçekleştirilecek.

VİCDAN FİLMLERİ FESTİVAL İZLEYİCİSİYLE

Hrant Dink Vakfı’nın, “Gelin, Vicdanımızla Bakalım” çağrısıyla dünyanın her yerinden kamerasını vicdanına çeviren 38 kısa film, “Vicdan Filmleri” projesinin dördüncüsünde bir araya geldi. Jürinin oylarıyla belirlenen 20 film, Atlas Sineması Salon 3’te 21.30’da festival izleyicisiyle buluşuyor.

BUGÜN 'NTV BELGESEL KUŞAĞI' GÜNÜ

Alex Gibney’nin son belgeseli Amstrong Yalanı’yla doping yüzünden spordan men edilen efsane bisikletçi Lance Armstrong’un hikâyesini (Atlas Sineması 11.00’de), Pussy Putin’e Karşı’da müzikle siyasetin çakıştığı noktayı (Beyoğlu Sineması’nda 16.00’da), akrobatların akıl almaz bedensel dirayetini Gökyüzüne Teğet’te (13.30’da Rexx Sineması’nda), yazar J.D. Salinger’ın gizemini ise Salinger’da (Beyoğlu Sineması’nda 19.00’da) izleyebilirsiniz.

HEM DENEYSEL HEM ANİMASYON

Polonya Deneysel Canlandırma Sineması’nı yakından tanımak isteyenler antolojinin üçüncü kısmının Atlas Sineması Salon 3 16.00 gösteriminde Mariusz Wilczynski ve Janek Koza gibi yönetmenlerin kısalarını izleme fırsatını kaçırmasınlar.