Festivalde üç prömiyer

Festivalde üç prömiyer
Festivalde üç prömiyer

Lara Agar Stoby ve Esin Alpogan Harvey?in rol aldığı ?Airswimming? Garajistanbul?da.

Hakan Günday'ın romanından uyarlanan 'Malafa', Talin Büyükkürkciyan dans projesi 'Mesele' ve İngiltere'den gelen 'Airswimming' Tiyatro Festivali'nde prömiyer yapıyor

İSTANBUL - 17. İstanbul Tiyatro Festivali bu akşam üç oyunun prömiyerine ev sahipliği yapıyor. Prömiyerlerden ilki Tiyatro Dot’un yeni oyunu ‘Malafa’. Günümüzün parlak romancıların Hakan Günday’ın kendi romanından uyarladığı, Murat Daltaban’ın yönettiği ‘Malafa’ Türkiye’nin en büyük kuyumcusu Topaz Jewellery Center’da geçiyor. Bu devasa dükkânın her biri yedi yüz metrekare olan dört katında, tonla mücevher alıcılarını bekliyor. Alıcıların, yani turistlerle satıcıların ‘çarpışmasını’ anlatan, Berrak Kuş, Cemil Büyükdöğerli, Emel Çölgeçen ve Rıza Kocaoğlu gibi isimlerin rol aldığı ‘Malafa’ bugün saat 20.30’da Salon’da izlenebilir.
Günün ikinci prömiyeri koreograf Prospero Dans Topluluğu/Talin Büyükkürkciyan’ın dans projesi ‘Mesele’. Özgün müziği Alper Maral’a ait olan, tiyatro, dans ve performansın bir arada kullanıldığı ‘Mesele’de dansçı ve oyuncu olarak Burak Akyol ve Talin Büyükkürkciyan’ın yanı sıra Altın Ayı ödüllü ‘Bal’, ‘Vicdan’ ve ‘Meleğin Düşüşü’ gibi filmlerin ödüllü oyuncusu Tülin Özen ve Esra Yurttut rol alıyor. Mutluluğa ulaşmak için uğraşmamız gereken ‘meselelere’ odaklanan gösteri, saat 20.30’da Kumbaracı50’de.

Akıl hastanesinde 50 yıl
İngiltere’den gelen Soft G Productions’ın 1920’lerde İngiltere’de akıl hastanesine kapatılan ve orada 50 yıl tutulan orta sınıfa mensup iki genç kadının olağanüstü hayatını anlatan oyunu ‘Airswimming’ de İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapıyor. İngiltere’nin ünlü çağdaş yazarlarından Charlotte Jones’un oyununda Lara Agar Stoby ve Esin Alpogan Harvey rol alıyor. Saat 20.30’da Garajistanbul’da sahnelenecek oyunun yönetmeni Natasha Pryce.
Festivalin açılış oyunu ‘Hekate’nin Şarkısı’ da saat 20.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nd. (Kültür Sanat)