Festivalden 50 filmlik seçki

Festivalden 50 filmlik seçki
Festivalden 50 filmlik seçki
29. İstanbul Film Festivali'nin biletleri bugün satışa çıkıyor. 3-18 Nisan tarihleri arasında yapılacak festivalin yaklaşık 200 filmlik programından 50 film seçtik. Festival programını şimdiden yapmak isteyenler için

Selvi Boylum Al Yazmalım: Tüm zamanların en iyi Türk filmleri listelerinde her zaman kendine yer bulan Atıf Yılmaz’ın filmi, festivalden onur ödülü alacak Kadir İnanır’ın şerefine Groupama sponsorluğunda yenilenen gıcır gıcır kopyasıyla sunulacak.
Nowhere Boy: İngiliz çağdaş sanatçı, fotoğrafçı Sam Taylor Wood’un filmi John Lennon’ın çocukluğuna gidiyor. Başrolde Aaron Johnson, Kristin Scott Thomas var. GQ dergisi ‘son on yılın en iyi müzik filmi’ olarak nitelendirdi.
Annemi Öldürdüm: 19 yaşındaki Xavier Dolan’ın yazıp, yönetip başrolünü üstlendiği film geçen sene Cannes’da üç ödül birden kazandı. Annesine karşı nefret ve sevgi duyguları arasında gidip gelen, ressam olmayı hayal eden eşcinsel bir gencin hikâyesi.
Aşkın Son Mevsimi: Tolstoy’un yaşamını anlatan film başroldeki Christopher Plummer ve Helen Mirren’a en iyi erkek ve kadın oyuncu dalında Oscar adaylığı getirmişti.
Gainsbourg: Fransız müzisyen, oyuncu, yazar Serge Gainsbourg’un yaşamını anlatan filmde Brigitte Bardot’yu Laetitia Casta canlandırıyor. Gainsbourg’un eşi Jane Birkin ve yönetmen Joann Sfar, festivalin konuğu olacak.
Mao’nun Son Dansçısı: Dünyanın en iyi klasik baletlerinden Li Cunxin’in Çin’in yoksul kırsalından başlayan ilginç hikâyesi. Bruce Beresford’un filmi Sao Paulo’da izleyici ödülü aldı.
Ajami: Filistinli Scandar Copti ve İsrailli Yaron Shani’nin Araplarla Yahudilerin birlikte yaşadığı Ajami semtindeki Filistin-İsrail çatışmasını anlattıkları film, yabancı film dalında Oscar’a aday gösterildi. Yönetmenler festivalin konuğu.
Öfke: New York’taki bir modaevinin çalışanlarının özel hayatlarını yedi gün boyunca bir öğrencinin kamerasından izliyoruz. Sally Potter’in filminde Jude Law kadın mankeni canlandırıyor. 
Hücre 211: Festivalin yıldızı olmaya aday bir film. İspanya’da izlenme rekorları kıran Daniel Monzon’un filmi 16 dalda Goya’ya aday gösterilip en iyi film dahil sekizini aldı. Gardiyanken mahkûm durumuna düşen bir adamın hikâyesi.
Tropikal Tanrı: Bir dönem Haiti Kültür Bakanı olan Raoul Peck’in filminde Haiti’nin özgürlüğünü kazandığı devrimin sosyopolitik atmosferini modern zamandan resmediyor.
Özgürlük: Roman yönetmen Tony Gatlif, İkinci Dünya Savaşı sırasında işgal altındaki Fransa’da Naziler tarafından durdurulana kadar Fransız kırsalında dolaşan bir çingene aileyi izliyor. Montreal’de büyük ödül ve izleyici ödülü.
İki Balayı: Goran Paskaljevic’in filmi, ülkelerini terk etmiş iki genç çift üzerinden, Avrupa’da daha iyi bir yaşam arayışının acı hikâyesini anlatıyor.
Tanrının Gittiği Gün: Hikâyesini sözsüz anlatan, yürek burkucu bu film 1994 ilkbaharında, Ruanda’da, katliamın başlangıcında geçiyor. San Sebastian’da yeni yönetmen ödülü (Philippe Van Leeuw), Selanik ve Bratislava’da kadın oyuncu (Rutz Keza Nirere) ödülü.
Kısırdöngü: ABD Başkanıyla İngiltere Başbakanı’nın Ortadoğu’da bir savaş çıkarma heveslerini mizahi bir dille anlatan film, uyarlama senaryo dalında Oscar adayıydı.
Patenci Kızlar: Ünlü oyuncu Drew Barrymore’un yönettiği ilk film, birçok eleştirmenden övgü aldı. Başrolünde Ellen Page, Marcia Gay Harden ve Juliette Lewis var.
Troçki: Kendini Sovyet kahramanı Trotsky’nin reenkarnasyonu sanan bir gencin komik hikâyesi. Yönetmen ve başrol oyuncusu Jacob Tierney festivale katılacak.
Amerika: Cannes’da FIPRESCI ödülü aldı. Batı Şeria’dan Illinois’e göçen genç bir kadının hikâyesi. Variety dergisinin yılın izlenmesi gereken 10 yönetmeni arasında gösterdiği Cherien Dabis da İstanbul’a gelecek.
Beyaz İnsan: Claire Denis’den sömürgecilik karşıtı bir film. Ayaklanmayla sarsılan belirsiz bir Afrika ülkesinde kahve tarlaları olan beyaz bir kadının hikâyesi. Bayrolde Isabelle Huppert var.
Lübnan: Venedik’te Altın Aslan kazandı. 1982 Lübnan Savaşı’nı sadece bir tankın içinden dört deneyimsiz askerin gözünden anlatan film, son dönem İsrail filmlerinin en cesuru. Samuel Maoz, festivalin konuğu.
Bahar Sarhoşu: ‘Suzhou Nehri’yle tanınan Lou Ye’nin filmi Çin’in resmi izni olmadan katıldığı Cannes’da senaryo ödülü aldı. Cesur ve sınır tanımayan sahneleriyle ateşli bir aşk üçgenini anlatıyor.
Akvaryum: Andrea Arnold’un filmi Cannes’da jüri özel ödülü aldı. Hiphop tutkunu bir genç kızın öyküsü.
Elveda: Oscar adayı ‘Ateşkes’le tanınan Christian Carion’un filmi soğuk savaş döneminde geçen bir casus filmi. Sovyet ajanı Sergei rolünde Emir Kusturica var.
Getirin Kellesini: 24 saat içinde borcunu ödemek zorunda kalan adamı izleyen bir gangster komedisi. Filmin başrolünde son dönemin gözde oyuncularından Cillian Murphy yer alıyor.
Suç Ordusu: Ermeni asıllı Fransız yönetmen Robert Guediguian’ın filmi 2. Dünya Savaşı’nın en tanınmış direnişçilerinden Parisli Ermeni şair Misak Manuşyan’in hikâyesini anlatıyor.
Hayır Kızım, Dansa Gitmek Yok: Kendi başına ayakta kalmaya çalışan bir kadının hikâyesi. Başrolde Chiara Mastroianni var.
Koy: Bu yılki belgesel Oscar’ını kazanan Japon balıkçıların yunus katliamını izliyor. Yönetmen dünyanın en iyi fotoğrafçılarından Louie Psihoyos.
Çöküş: ‘Yes Men’le tanınan Chris Smith’in son belgeseli. Amerika’yı altüst eden mortgage krizini önceden tahmin eden Michael Rupert, dünyanın petrol rezervlerinin tükeneceğini ve toplumsal düzenin çökeceğini öngörüyor.
Neil Young’ın Bavulundan Şarkılar: Kanadalı folk, country ve rock efsanesi Neil Young’ın hikâyesini anlatan belgeselin yönetmeni ‘Kuzuların Sessizliği’yle tanınan Jonathan Demme.
Gürültü Ustaları: Şahane gitaristler belgeseli. U2’dan The Edge, Led Zeppelin’in efsane gitaristi Jimmy Page ve The White Stripes’ın beyni Jack White’ı bir araya getiriyor.
Kötü Polis: Werner Herzog’un Amerika’da çektiği filmde Nicolas Cage, Eva Mendes ve Val Kilmer oynuyor.
Boşluk: Sarsıcı ‘Dönüş Yok’la tanınan Gaspar Noe’nin yeni filmi. İki kardeşin uyuşturucu dolu yolculuklarını halüsinasyonlar aracılığıyla anlatan deneysel bir film. Noe filmin gösterimine katılacak.
Özel Hayatlar: İlişkilerinde teselli bulmaya çalışan iki yalnız insanın dokunaklı hikâyesi. Locarno en iyi film ve kadın oyuncu (Lotte Verbeek) ödüllü.
Yolda: ‘Grbavica’yla Altın Ayı kazanan Bosnalı Jasmila Zbanic’in yeni filmi. Birbirini çok seven ve beklenmedik engelleri aşmaya çalışan çiftin hikâyesi.
Kızıl Mabet: Dünyaya kapalı Kuzey Kore’de çekilen merak uyandırıcı bir belgesel. Danimarkalı gazeteci Mads Brügger ve arkadaşları güya sosyalist bir tiyatro topluluğuymuş gibi özel izinle başkent Pyongyang’a giriyor.
Yenmek: Festivalden onur ödülü alacak Marco Bellocchio’nun bol ödüllü son filmi, Mussolini’nin hiçbir zaman kabul etmediği gayrimeşru oğlunun annesi Ida Dalcer’in gerçek öyküsünü anlatıyor.
Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkânından: Stencil denilen duvar baskılarıyla ünlü kimliği meçhul gerilla sokak sanatçısı Banksy’nin sokak sanatı belgeseli. Prömiyerini Sundance’da yapmıştı.
Katliam: Filipinli Brillante Mendoza’ya Cannes’da yönetmen ödülü kazandıran film, bir polis akademisi öğrencisinin 24 saatini anlatıyor. Filmi ödüllendiren jüride yer alan Nuri Bilge Ceylan, ‘Katliam’ı Cannes’ın en güçlü filmi olarak nitelendirmişti.
Erkeksiz Kadınlar: Çağdaş sanat dünyasının ünlü ismi İran asıllı Şirin Neşat, Venedik’te yönetmen ödülü kazandığı filminde İran’da 1953 CIA darbesi döneminde farklı kesimlerden dört kadının hikâyesini anlatıyor.
Köpek Dişi: Cannes’da prömiyer yapan filmin yönetmeni Yorgos Lanthimos, mesafeli bakışıyla Haneke ve Lars von Trier’in filmlerini anımsatıyor. Başka bir evrendeymiş gibi kopuk bir gerçeklikte yaşayan bir ailenin hikâyesi.
Hadewijch: ‘İnsanlık’ gibi sarsıcı filmlere imza atan Bruno Dumont’un filmi, bakan kızı olmasına karşın İsa’ya duyduğu aşkı bağlılığın çok ötesine taşıyan Celine’in hikâyesi.
Aldatan Kadın: Radikal yazarı Fatih Özgüven’in hazırladığı ‘Sınıf ve Güç’ başlıklı özel bölümle festivale konuk olan Brecht’in çömezi Joseph Losey’in filmi İngiliz Yeni Dalga’sının ilk örneklerinden. Gönlünü sosyetik fahişe Eva’ya kaptıran işçi sınıfından gelme yazarın hikâyesi. Başrolde Jeanne Moreau var.
Kansız: SİYAD’ın son 30 yılın en iyi ilk filmleri seçkisini temsilen Coen’lerin ilk filmi ‘Kansız’ı listeye aldık, zira hepsi şahane. Texas’lı bar sahibi kendisini aldattığından emin olduğu karısının peşine özel dedektif takıyor.
(Gösterime giren ya da girecek yerli yapımlar bu listenin dışında tutuldu..)