Festivalin galibi Amerika

Adının Avrupa film festivalleriyle anılması için organizatörlerin ellerinden geleni...

MOSKOVA - Adının Avrupa film festivalleriyle anılması için organizatörlerin ellerinden geleni yaptıkları '23. Uluslararası Moskova Film Festivali', önceki akşam gerçekleştirilen kapanış ve ödül töreniyle görkemli bir şekilde sona erdi. 21 Haziran'da başlayan festivalin, Cannes'ın açılış filmi 'Moulin Rogue' ile kapanması ise ilginç bir rastlantıydı. Festivalin en büyük ödülü 'Altın George'u kazanan yapım ise bağımsız Amerikan sinemasının yeni temsilcilerinden Henry Bean'in ilk filmi 'The Believer' oldu. Film genç Musevi bir öğrencinin faşizme karşı sürdürdüğü mücadeleyi konu alıyor.
Festivalden kârlı dönenler ise ünlü aktör Jack Nicholson ve ilk filmiyle festivale katılan 'bağımsız' yönetmen Henry Bean oldu. Moskova'ya gelerek festival boyunca Sean Penn ile birlikte başrolleri paylaştığı son filmi 'Veba'yı tanıtan Jack Nicholson'a Moskovalıların ilgisi büyüktü. Usta aktör Jack Nicholson'a Rus oyunculuk eğitimi ve teorisinin babası sayılan Konstantin Stanislavski onuruna verilen özel oyunculuk ödülü takdim edildi.
Festivaldeki 'Jüri Özel Ödülü' ile adından söz ettiren bir diğer sinemacı da İranlı yönetmen Raksham Bani Etemad'dı. Yönetmen Etemad, 'Under The City's Skin' adlı filminde kendi yaşamından esinlenerek Tahranlı bir kadının çelişkilerle dolu öyküsünü anlatıyor.
'23. Uluslararası Moskova Film Festivali'nde uluslararası eleştirmenler tarafından verilen FIPRESCI Ödülü de Macar yönetmen Peter Timar'ın 'Blind Guys' adlı filmine verildi. Rus sinemaseverlerin birçok kaliteli yapımı 'taze taze' görebilme fırsatı bulduğu etkinlikte en çok ilgi gören filmler ise Jean-Luc Godard'ın 'Eloge d' Amour'u, Baz Luhrmann'ın 'Moulin Rogue'u ve Nanni Moretti'nin Altın Palmiye ödüllü 'Oğulun Odası' adlı yapımları oldu.