Festivalin yeni çekim merkezi Kadıköy

Festivalin yeni çekim merkezi Kadıköy
Festivalin yeni çekim merkezi Kadıköy
4 Nisan'da başlayacak İstanbul Film Festivali, bu yıl Kadıköy'de iki salonda yer alacak. Hatta Akbank Gala filmleri Atlas'la aynı anda Rexx'de de seyirciyle buluşacak. 'Kadıköy açılımını' Festival Başkanı Azize Tan'a sorduk, anlattı: "Beyoğlu festivalin merkezi olmaya tabii ki devam edecek ama Kadıköy'de de ikinci bir çekim alanı yaratmak istiyoruz."
Haber: NESLİHAN AKDAŞ - nesli.akdas@gmail.com / Arşivi

34. İstanbul Film Festivali bu yıl Anadolu yakasında iki salonda sinemaseverleri ağırlayacak. Kadıköylüler olarak mutlu ve heyecanlıyız. Kadıköy’e bu ilginin nedeni nedir?

Kadıköy’de daha önceki yıllarda da iki salon kullandığımız olmuştu. Aradan epey zaman geçti gerçi. İstanbul artık çok büyüdü ve seyircilerimizin büyük kısmı Kadıköy tarafında oturuyor. Son dönemde de Kadıköy ve Moda tarafı şehir için yeni bir cazibe merkezi durumuna geldi. Trafiği de göz önünde bulundurunca Kadıköy tarafındaki izleyicilere 2 salonda daha fazla seçenek sunmak daha mantıklı geldi. Ayrıca özellikle hafta içi gündüz seanslarındaki 5 TL’lik bilet uygulamamızla daha meskun bir mahal olan bu bölgede oturanlara da hitap etmeyi hedefliyoruz.

REXX ŞU ANKİ EN BÜYÜK SALONUMUZ
İki sinemada toplamda kaç film gösterilecek? Ve iki salon toplamda kaç seyirci kapasitesine sahip?
İki salonda toplam 160 film gösterilecek. Türkiye yapımı filmler hariç programdaki neredeyse tüm filmler Kadıköy yakasında gösteriliyor. Rexx’in büyük salonu 480 kişilik kapasitesiyle şu andaki en büyük salonumuz. Beş numaralı ikinci salonumuz da 130 kişi kapasiteye sahip.


Festival seyircisinin büyük bir kısmının Kadıköy’e kaymasının sebebi değişen Beyoğlu, İstanbul’da yaşam şartları mı? Nedir sizce?
İstanbul değişiyor, büyüyor, trafik büyük bir sorun hepinizin bildiği gibi. Festivalin merkezi yine Beyoğlu olmakla birlikte son birkaç yıldır burada sinema salonları arka arkaya kapanıyor. Bize de seyircinin ilgisi nedeniyle büyük kapasiteli salonlar lazım. Rexx bu anlamda iyi bir alternatif. Beyoğlu festivalin merkezi olmaya tabii ki devam edecek ama Kadıköy’de de ikinci bir çekim alanı yaratmak istiyoruz.


Festival kapsamında Kadıköy’de başka hangi etkinlikler yapılacak?

Kadıköy’de sadece film gösterilmeyecek. Festivalin açıldığı 4 nisan Cumartesi akşamı saat 18.00’den itibaren Dunia, Stereogun, Lal, Masal Evi, Liman Kahvesi, Flu, Trip ve Hera olmak üzere 8 mekana yayılacak olan ücretsiz bir parti yapılacak. Biletini gösterenlere içecekler yüzde 10 indirimli olacak. Ayrıca bu yıl bazı filmlerin yönetmenleri de Rexx’in her iki salonunda filmlerinden önce izleyiciyle buluşacak ve filmden sonra da izleyicilerin sorularını yanıtlayacaklar. Daha önceki yıllarda konuklar sadece Avrupa yakasındaki sinemalarda sunumlarını yapıyordu, bu yıl Kadıköy yakasında da böyle bir fırsat yakalayacak sinemaseverler.