Festivallerine sahip çıktılar

Eskişehirliler festivaline sahip çıkıyor. Ekonomik kriz nedeniyle iptal edilmesi gündeme gelen festivalin düzenlenmesini Eskişehirli kurumlar üstlendi.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

ESKİŞEHİR - Eskişehirliler festivaline sahip çıkıyor. Ekonomik kriz nedeniyle iptal edilmesi gündeme gelen festivalin düzenlenmesini Eskişehirli kurumlar üstlendi. Böylece altı yıldır niteliğinden ödün vermeyen festival, yarın yedinci kez kapılarını sanatseverlere açma şansı bulacak.
Uluslararası Eskişehir Kültür ve Sanat Festivali, bugüne kadar Zeytinoğlu Grubu'nun desteklediği Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı tarafından düzenleniyordu. Parasızlık nedeniyle ertelenme ihtimali ortaya çıkınca Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı birleşip Eskişehir Kentsel Gelişim Vakfı'nı kurdu. Eskişehirliler, bu yeni oluşum sayesinde şimdiye kadar izleyici olarak katıldıkları festivalin düzenlenmesinde de görev almış oluyor. Yani sanatseverler festival gerçek sahibi.
Festivale, birçok özel ve kamu kuruluşu ve odalar da sponsor olarak destek veriyor. Amaç, ne olursa olsun festivalin düzenlenmesi.
İlgi daha da artacak
Vakfın kurulmasına önayak olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ululararası niteliği olan bir festivali Eskişehir'e kazandırdıkları için Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı'na Eskişehirliler adına teşekkür ediyor. Bu işi aynı başarıyla Eskişehir Kentsel Gelişim Vakfı'nın sürdüreceğini söylüyor.
Büyükerşen'e göre yaşanan bu sıkıntılı durum, yarın başlayacak festivale ilginin artmasını sağlayacak. Çünkü Eskişehirliler festivali özümsemiş. Son aldığımız bilgiler de bunu doğruluyor. Tepebaşı'na kurulan bilet gişesinde insanlar kuyruk oluşturmuş.
Ticaret odası tereddütlü
Yılmaz Büyükerşen festivalin dışında, Eskişehir'i bir 'kültür' şehri yapmak istiyor. Bunun için gerekli mekânların sayısının az olduğunu hatırlattığımızda yeni kültür merkezleri yapacaklarını söylüyor.
Festival sponsorlarından Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Vedat Yücesan ise üst üste gelen krizler nedeniyle kentin her yıl 600 bin doları sanata ayırmasının zor olacağını düşünüyor. Yücesan "İyi planlamayla, en
azından belli bir süre için, festival bienal haline dönüştürülebilir" diyor.
Müşteri üniversiteden
Tam altı yıldır tüm imkânlarını seferber eden Anadolu Üniversitesi bir bakıma festivali en çok destekleyen kurum. Nedenine gelince, festivalin alt yapısını oluşturan salonların çoğunluğunu, konser alanlarını, sanatçıların ağırlanma işini genellikle üniversite üstleniyor. Festival izleyicilerinin yarısından fazlasını oluşturan üniversite öğrencileri de böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden oldukça memnun. Ama uyarıları da yok değil. Anadolu Haber muhabiri ve Basın Yayın üçüncü sınıfta okuyan Filiz Özden, öğrencilerin festivali Eskişehir'e çok yakıştırdıklarını, ancak bilet fiyatlarından memnun olmadıklarını belirtip "Her şeye rağmen bu dönemde hayatımız festival programına endeksleniyor" diyor. Aslı İşliel ise yoğun ilgi gören bazı etkinliklerin tek temsille yetinilmemesi gerektiğini savunuyor. Yıllardan beri festivalin düzenlenmesinde en etkin kişi olan Festival Komitesi Başkanı Zeynep Zeytinoğlu "Bir takım oluştu. Bu takımın içinde biz yine varız. Değişen fazla bir şey yok" diyor. Zeytinoğlu'nun asıl altını çizdiği bir şey var. "Türkiye'de çocuklar için çok fazla bir şey yapılmıyor. Dokuz gün çok kısa bir süre olmasına rağmen, bu festivalde çocukları belli sanat dallarıyla tanıştırıyoruz." Zeytinoğlu'ndan bu yılki festival bütçesinin 100 bin dolar olduğunu da öğreniyoruz.